„Ve zcela nové expozici našeho pivovarského muzea nahlédneme nejen do úplného počátku vzniku pivovaru v Hanušovicích, ale také do Wlachova pivovaru v Šumperku a pivovaru na Třemešku. Tyto dva pivovary byly totiž v roce 1906 připojeny k pivovaru v Hanušovicích. Časová osa nás provede hanušovickým pivovarem až do konce druhé světové války. Z této doby se dochovaly sklenice, lahve, bednářské hoblíky, palice, křiváky, sudy a mosazné pípy, které jsou u nás vystaveny,“ láká na novou výstavu Blanka Strnadová, vedoucí Pivovarského muzea v Hanušovicích.

V druhé části expozice budou k vidění nejen nádherné pivní sklenice, lahve, korunky a pivní cedule, ale také dochované osobní listy zaměstnanců pivovaru či deputátní známky pro zaměstnance.

Dobročinnou akci se rozhodlo podpořit více než třicet umělců, mezi kterými je i Jindřich Štreit.
Benefiční výstava na pomoc Ukrajině. Více než 30 umělců darovalo svá díla

Nechybí ani fotografie, které zachycují jak historii pivovaru, tak i atmosféru z nedávných akcí, jako jsou např. Holbyáda, sázení stromků, setkání Holbáků a Šeráků apod. Třeba se sami na některých z nich poznáte.

„Prohlídku expozice v muzeu zakončujeme v naší historické hospůdce v takzvaném foto koutku, kterému vévodí zrekonstruovaný výčepní pult z období 1. republiky a kde na vás čeká pan hospodský se štamgastem,“ dodává Blanka Strnadová.

Kapela Poletíme.
Poletíme? i Th!s s Vojtou Kotkem. Na Špek na vzduchu za zvýhodněné vstupné

Po prohlídce muzea je možné zhlédnout film o pivovaru Holba či se vydat na exkurzi do samotného pivovaru, kde vás zkušení průvodci seznámí s výrobou piva. V prostorách návštěvnického centra před muzeem si můžete zakoupit pivo, sklenice, trička apod.

  • Otvírací doba: úterý-sobota od 10 do 16 hodin po celý rok
  • Vstupné: 40 korun na osobu, děti do 6 let zdarma
  • Adresa: Pivovarské muzeum Hanušovice, Zábřežská 265, 788 33, Hanušovice
  • Web: http://www.pivovarskemuzeum.cz/muzeum/

Střípky ze zákulisí expozice:

  • Vystavené předměty se podařilo získat od sběratelů, velká část je ale zakoupena či vypůjčena od pana Bohuslava Hasoně, který je dlouholetým zaměstnancem pivovaru Holba.
  • Kostým hospodského ušila paní Natálie Rosáková podle předlohy hospodského z pohádky Obušku z pytle ven.
  • Dobový výčep a lednici získalo muzeum díky emeritnímu sládkovi pivovaru Litovel - panu Miroslavu Koutkovi, který je velkým nadšencem pivovarnictví.
  • Fototapeta v hospůdce dává nahlédnout do historické hospůdky na Šeráku.
  • Téměř všechny historické fotografie hospod jsou kopie pohlednic od pana sběratele Ladislava Matějčka z Bludova.
  • Scénář, výtvarný návrh a realizaci expozice mají na svědomí Michaela Kollerová z Vlastivědného muzea v Šumperku, Blanka Strnadová a Lenka Kadlecová z pivovaru Holba a aranžérka Ivana Kuklová.

Šárka Podlenová

#clanek|6541587#