„V létě jsme nafotili nádherné fotografie této lokality a už se těšíme, až z tiskárny vezmeme do rukou knihu, která tento krásný region představí z nebe. Můžete se těšit například na letecké snímky historicky velmi zajímavých Lázní Teplice nad Bečvou. V přírodním koupališti Přední skála se nám dokonce podařilo zachytit i několik plavců,“ popisuje Blanka Imramovská, která projekt zastřešuje. Kniha Hranice a okolí z nebe vyjde na podzim tohoto roku.

Dominanty regionu na jednom místě

Lidé se můžou těšit na letecké snímky, které pravděpodobně ještě nikdy neviděli. Kniha zachytí krásy hlavního města regionu Hranice, ale i Hustopeče nad Bečvou, Potštát, Špičky, Rouské, Skalička, Býškovice, Černotín, Horní Těšice, Horní Újezd, Hrabůvka, Jindřichov, Olšovec, Milotice nad Bečvou, Paršovice, Partitovice, Malhotice i Teplice nad Bečvou.

Ukázka z připravované knihy Hranice a okolí z nebe, která vyjde na podzim 2021.Ukázka z připravované knihy Hranice a okolí z nebe, která vyjde na podzim 2021.Zdroj: Milan Paprčka

„Vedle toho budou k vidění i pohledy, které se vám běžně nenaskytnou. Uvidíte například renesanční zámek Hustopeče nad Bečvou, železniční viadukty před nádražím Hranice na Moravě či nejzachovalejší dřevěný sloupový větrný mlýn německého typu nad obcí Partutovice,“ přibližuje regionální projektový manažer Jozef Caban.

Hrad Helfštýn.
Helfštýn z dronu: podívejte se na středověký skvost v předjaří

„V současné době se pohybuji na Hranicku a sbírám potřebné podklady, všímám si krajiny, zajímavostí i dominant regionu. Největší pikantnosti, které se mnohdy skrývají v útrobách kraje, ale znají většinou jen místní. Jejich rady a doporučení jsou proto pro nás při tvorbě knihy velmi cenné,“ dodává Jozef Caban.

Česko jako pohádková země

Fotografie v knize jsou pořízené především z letadla. „Po několikaletém létání nad Slovenskem jsem se rozhodl v roce 2012 začít objevovat z nebe i Česko. Musím uznat, že je to úplně jiná krajina než naše hornaté a bouřlivé Slovensko. Česko mi připadá jako pohádková země. Z nebe jsou vidět malebné vesničky a návsi s jezírky, o kus dál zase nádherné zámečky nebo dominantní hrady. Do české krajiny jsem se opravdu zamiloval,“ říká pilot a fotograf Milan Paprčka.

Alice Šplíchalová