Vánoční atmosféru navodí rozsáhlý Halouzkův betlém, Ježíškova pošta, zvonička, vánoční stromky v horním a dolním podloubí, které tradičně zdobí školy, školky, spolky a organizace z Hranic.

Děti se mohou těšit na kolotoč nebo živá zvířátka, dospělí na vánoční program a na punče.

U hranického zámku stojí opět obří adventní věnec, který nazdobili studenti Střední lesnické školy v Hranicích.

A na co se můžete těšit? 

PÁTEK 2. PROSINCE

 • Vánoční trhy v Hranicích se otevřou v pátek 2. prosince. Na Masarykově náměstí budou od 9 hodin stánky s punči a vánočním zbožím.
 • Od 16 hodin začne kulturní program koncertem energické kapely The People. Na pódiu vystoupí třináct hudebníků, dlouholetou praxí ostřílených muzikantů, kteří vystupují v Národním divadle v Brně, v Městském divadle v Brně, Filharmonii Bohuslava Martinů ve Zlíně a na řadě různých akcí po celé České republice. Jejich vystoupení je multižánrové, hrají pop, disco, rock’n’roll, swing i pořádně tvrdý rock. Na vánočních trzích v Hranicích nabídnou program, který bude vzpomínkou na Karla Gotta a českou písničku.
 • Vánoční strom se rozsvítí tradičně odpočítáváním v 17 hodin.
 • Pro radost dětí budou na náměstí od 16 hodin živá zvířátka, čekající na pohlazení, na krmení a na povození.
 • Kulturní podvečer bude moderovat Tomáš Gottwald z Rádia Haná.
 • Vyvrcholením dne bude v 18.30 hodin koncert zpěváka Martina Chodúra. Vítěz první řady pěvecké soutěže Česko Slovenská SuperStar z roku 2009, Český slavík 2009 v kategorii Objev roku, držitel divácké ceny TýTý Objev roku 2009 a dalších ocenění míří do Hranic. Bude se na co těšit.

SOBOTA 3. PROSINCE

 • Koncert gospelového sboru Add Gospel nabídne od 17 hodin spoustu energie a různé hudební žánry. Add Gospel byl založen na konci roku 2006 v Brně. Cílem sboru bylo vždy na všech aktivitách uplatňovat gospelové poselství – přinášet posluchačům i zpěvákům radost, naději a svobodu. Sbor působí v Přerově pod vedením manželů Přecechtělových a čítá okolo třiceti zpěváků. Add Gospel vystupuje po celé České republice.
 • Na vystoupení Josefa Vojtka a skupiny Inflagranti se můžete těšit od 18.30 hodin. Josef Vojtek je nejen frontman nejpopulárnější české kapely Kabát, ale i muzikálová hvězda. Dívčí elektrické smyčcové trio Inflagranti vzniklo v roce 2004. Dívky začaly experimentovat s jazzem a swingem, později našly svůj vlastní „inflagranti music styl“ a nyní dohromady tvoří velmi atraktivní uskupení. Hrají slavné melodie z klasiky, rocku i popu.

STŘEDA 7. PROSINCE

 • Tradiční celorepubliková akce Česko zpívá koledy se letos uskuteční pod taktovkou sboru Cantabile. Od 18 hodin se spojí regiony v celé republice a náměstí se rozezní vánočními koledami. Přijďte si zazpívat.
 • Kapela Borromess zahraje v rámci vánočních trhů ve středu 7. prosince na Masarykově náměstí od 19hodin. Hranická kapela Borromess vznikla v říjnu roku 2021. Mladá čtyřčlenná kapela hraje ve složení, kytara, basa, bicí a zpěv. Věnují se převážně rockové hudbě v celém jejím průřezu. Repertoár se skládá z písní vlastních, ale i převzatých, jak známých, tak i těch méně obvyklých.

PÁTEK 9. PROSINCE

 • V programu Vánoční pohlazení vystoupí od 17 hodin žáci Základní školy 1. máje.
 • Vánoční pohádka Vánoce v naší chaloupce potěší děti v 18 hodin. Liduščino divadlo z Roztok u Prahy přiváží do Hranic pohádku Vánoce v naší chaloupce. O čem to bude? Tetka Liduška připravuje Vánoce podle staročeských zvyků. Do její chaloupky zabloudí popletený andílek, který chce najít kouzelného vánočního kapříka. Čert kapříka ukradne a vrátí ho, jen když mu andílek splní tři přání. Tetka Liduška ale andílkovi bude pomáhat. Čert nevyhraje a ještě k tomu dostane v pekle pěkně za uši. Do představení budou zapojeny také děti, herci s nimi postaví živý betlém a zazpívají si známé vánoční koledy.
 • Od 19.30 představí pop-rocková kapela Enable. Na své vánoční turné vyráží brněnská pop-rocková kapela Enable. Kapelu tvoří zpěvák, dva kytaristé, baskytarista a bubeník. Zformovala se ze skupiny RepTie v roce 2016. V roce 2018 vydala autorské CD s názvem Iluze.

SOBOTA 10. PROSINCE

 • Rockový koncert Katapult revival se uskuteční od 17 do 18 hodin na Masarykově náměstí v Hranicích v rámci vánočních trhů. Znít budou známé písně jedné z nejúspěšnějších českých rockových kapel – skupiny Katapult.
 • V rámci programu vánočních trhů v Hranicích se od 18.30 hodin představí zpěvačka Dana Chytilová s kapelou. Šansony Hany Hegerové v podání zpěvačky Dany Chytilové a její kapely. Nenechte si ujít nevšední zážitek. Zpěvačka Dana Chytilová žije v Olomouci a její celoživotní láskou je šanson. Její osobitý projev je hodný pozornosti. Vystupovala na vzpomínkových koncertech věnovaných Haně Hegerové s muzikanty z jejího orchestru. Koncert nabídne i výjimečného pianistu Radima Linharta, který doprovázel Evu Pilarovou, Marii Rottrovou, Bohuše Matuše a další.

PÁTEK 16. PROSINCE

 • Na vánočních trzích se od 17 hodin představí folková kapela Žamboši. Toto vsetínské trio už třikrát vyhrálo cenu Anděl, vydalo čtyři alba a hraje stovky koncertů ročně.
 • Těšit se můžete na známou folkrockovou kapelu Fleret, která bude hrát od 18.30. Pětičlenná kapela z Vizovic jednoznačně patří mezi legendy na naší hudební scéně. Svým osobitým, originálním a neopakovatelným projevem baví fanoušky po celé zemi a také daleko za hranicemi. Kapela natočila více než 18 alb a může se pochlubit téměř 180 písničkami, kdy nejedna z nich zlidověla.

SOBOTA 17. PROSINCE

 • Na Masarykovo náměstí si můžete od 17 do 20 hodin přijít pro Betlémské světlo. Skautští kurýři přivezou plamen míru a přátelství i k nám do Hranic a rádi se s Vámi o něj podělí. Stačí si vzít s sebou svíčku nebo svítilnu a můžete si světlo odnést do svých domovů. 
 • Velkolepé představení hranické katolické mládeže pod vedením Michala Kočnara Živý betlém začne v 17 hodin. Bude se odehrávat v kulisách, které pro Hranice vytvořila hranická rodačka Renata Doleželová. Námětem živého betléma je vánoční příběh o narození Ježíše Krista. 
 • Vánoční písničky na náměstí zazní od 18.30 na Masarykově náměstí v podání písničkářky Anežky Hruškové s kapelou. Anežka Hrušková, talentovaná česká zpěvačka, písničkářka, skladatelka a autorka dětského zpěvníku, vystupovala například na ostravském Festivalu v ulicích, v Rockstar Cafe Baru v Olomouci nebo se účastnila akcí Večery v parku, na kterých, za doprovodu svého producenta Vadima Pekárka, roztančila Bruntál, Šternberk i Ostravu. 

ÚTERÝ 20. PROSINCE

 • Světové Vánoce v podání dětí ze Základní školy Drahotuše začíná v 17 hodin.
 • Trubači lesnické školy zahrají v 17.30 hodin.
 • Houslový virtuos Jiří Erlebach s kapelou Rock Violin vystoupí na náměstí v 18 hoodin. Diváci se mohou těšit na excelentní vystoupení plné rozmanitých stylů, které nadchne širokou vrstvu posluchačů.  Se svými show procestoval Jiří Erlebach téměř celý svět. Zazní rock, pop, irská hudba i filmové hity.
 • V 19.30 na Masarykově náměstí vystoupí moravská kapela Tomáš Kočko & Orchestr. Tomáš Kočko je moravský písničkář, zpěvák, skladatel, aranžér a badatel v oblasti původní moravské a slovanské umělecké tvorby. Se svým orchestrem je držitelem dvou cen Anděl za album roku. Jejich hudba zní přímočaře, má výrazné melodické linky a rytmické figury s prvky rocku, folku a jazzu. 

SOBOTA 24. PROSINCE

 • Štědrovečerní procházku tradičně v Hranicích doplní vánoční koledy v podání žesťového kvintetu Hraničáci pod vedením Tomáše Landsmanna. Hrát se bude ve 14.45 hodin na  Masarykovo náměstí, v 15.15 hodin u Kostelíčka, v 16 hodin na Městském hřbitově a v 16.30 v Domově seniorů Hranice.

NEDĚLE 25. PROSINCE

 • Adventní písně s vánoční tematikou budou znít v neděli 25. prosince od 14 hodin v kostele Stětí sv. Jana Křtitele v Hranicích. Uskuteční se tam Vánoční koncert dechové hudby Moravská Veselka. Vstup je zdarma. Koncert pořádají Městská kulturní zařízení Hranice. Dechová hudba Moravská Veselka je ze Sušic u Přerova. Vystupuje pravidelně nejen v okolí svého působiště, ale za svou dlouholetou historii absolvovala také řadu zahraničních zájezdů, natočila dva zvukové nosiče, mohli jste se s ní setkat i na vlnách Českého rozhlasu a vystupovala také v televizi.

Na Masarykově náměstí budou denně od 10 hodin stánky s punči a vánočním zbožím. Navštívit můžete oblíbené kluziště, prohlédnout si dřevěný Halouzkům betlém nebo vložit přání do Ježíškovy pošty.

MKZ Hranice

Vernisáž Tradiční výstavy betlémů v hranické Galerii M+M, 18. listopadu 2022.
VIDEO: Vánočně laděnou hranickou Galerii M+M zdobí stovka betlémů. Podívejte se
Vánoční balíček pro Ukrajinu.
Hranická Charita děkuje všem dobrovolníkům i štědrým dárcům