Alšova jihočeská galerie hostí výstavu záměrně. Několik desetiletí se zde v Českých Budějovicích nacházelo vývojové a návrhářské centrum Jitony, v němž působili přední designéři, např. Hubert Nepožitek, Bohumil Landsman, František Filec, Antonín Škoda, Vladimír Štekl či Karel Musil.

„Největší časy slávy zažívala do začátku osmdesátých let minulého století. I přes problémy s plánováním si Jitona získala pověst schopného a kvalitního výrobce nábytku. V době rozmachu měla v jihozápadních Čechách 75 závodů a podniků. Říkalo se, že je od Nejdku po Pacov. Řada z nich se specializovala na výrobu na export. Část produkce odebírala třeba IKEA,“ popisuje význam Jitony kurátor výstavy Ladislav Zikmund-Lender.

Trafika let minulých: cigarety za 49 korun, noviny a pohlednice.
FOTO: Trafika let minulých: cigarety za 49 korun, noviny, časopisy a pohlednice

Jitona byla jedním z největších producentů nábytku v Československu a na rozdíl od jiných výrobců zahrnovala sortiment pro vybavení celého bytu i kanceláře. Vyráběla sedací nábytek, vybavení obývacích pokojů, z nichž asi nejvýznamnější byly sestavy U 300 a Rubín, z kuchyní se proslavila hlavně ASTA či pozdější Alpina.

Tyto ukázky budou na výstavě zastoupeny spolu s rozmanitými tvarovými variacemi sériově vyráběných židlí a křesel ze všech poválečných desetiletí. Na výstavě návštěvníci uvidí i zcela výjimečné kusy, například experimentální sedací soupravu Styr, která umožňovala s pouhými třemi prvky složit desítky různých variant nábytku.

Ryba - klasika,která nesměla chybět.
RETRO VZPOMÍNKY: Kdo neměl rybu z porcelánu a kukátko na diáky, jako by nebyl

Výstava je koncipována přímo pro prostory Wortnerova domu a díky projektu z architektonického ateliéru Roháč Stratil se celý prostor proměnil v designový svět relativně nedávné minulosti.

Expozice je unikátní a v této podobě nepřenosná. Realizační tým doplňuje umělkyně Markéta Othová, která velmi citlivým způsobem zpracovala vizuál výstavy. Součástí výstavy jsou i ukázky experimentálních návrhů, které se nakonec nedostaly do výroby, stejně jako výběr z bohatého archivu Jitony a originální propagační grafiky.

Jedna z propagačních fotografií skupiny Beatles.
RETRO: Beatlemania byla i u nás. Sbírali jste také plakáty a fotky?

Výstava je lákavá nejen pro pamětníky nebo milovníky designu, ale je vhodná rovněž pro děti a školy. Edukační oddělení AJG připravilo kreativní koutek, kde si děti mohou zahrát na

architekty a pokusit se sestavit z navrženého nábytku například kuchyni do paneláku, nebo obývací pokoj.

Výstava bude pro návštěvníky otevřena do 1. 1. 2023.

Historie skateboardingu.
FOTO, VIDEO: Historie skateboardingu. Svoboda za komunismu, touha být výjimečný

Otevřeno denně: červen - říjen 10:00 - 18:00, listopad - leden 9:00 - 17:00. Wortnerův dům, U Černé věže 22, České Budějovice

Děkujeme Paulině Skavove za příspěvek

Historie přerovského Pivovaru Zubr, rok 1940.
RETRO: Pivovar Zubr má 150letou historii. Kdy získal svoje první ocenění?

Plumlovská přehrada byla budována v letech 1913 až 1914 a následně po ukončení I. světové války v letech 1921 až 1932.
RETRO: Jak se stavěla před více než 100 lety Plumlovská přehrada? Podívejte se