Název i technologii tento podnik převzal v roce 1949 po závodu Elektro Praga Praha Karlín, který byl novou sekcí strojírenského podniku ČKD Praha a od roku 1931 vyráběl elektrické žehličky, vysavače, vařiče, sporáky a pračky.

V Hlinsku podnik navazoval na továrnu ESA (elektrotechnické aparáty), která vznikla v roce 1943 a mimo jiné vyráběla i žehličky.

V Hlinsku a několika pobočných závodech, z nich největší byl závod č. 05 v Miloticích nad Bečvou, se vyráběly vysavače, žehličky, vařiče, kávomlýnky, ventilátory, šlehače, kuchyňské strojky a další zařízení pro domácnost. Závod v Miloticích nad Bečvou byl do koncernu připojen od 1. 1. 1950.

Košt slivovice a pomazánek v Horních Těšicích.
Na Košt slivovice a pomazánek se do Horních Těšic sjeli z Malhotic i Kelče

Navazoval na místní továrnu Družstvo Hospodář, které v Miloticích založil místní učitel a později novinář a továrník Arnošt Dadák v roce 1900. Vyráběl se zde sortiment drobných výrobků pro obyvatele venkova - pro zahradnictví, drůbežářství, včelařství.

Výrobky často navazovaly na odborné články v časopise Milotický hospodář, který vydával Arnošt Dadák již od roku 1890. Jediným elektrických výrobkem Družstva, který byl důvodem k připojení podniku k Elektro Praze, byla elektrická líheň kuřat. Po přechodném období, kdy se zde vyráběly pájky, teplomety, elektrické podušky se od roku 1952 staly hlavním výrobkem závodu v Miloticích vařiče.

V prvních desetiletích to byly trubkové rychlovařiče, od roku 1968 i vařiče s litinovou plotnou. Vyráběly se zde i ponorné ohřívače, infrazářiče, od roku 1968 i grily. Od roku 1991 přibyly fritézy, kterých se pro velké západoevropské firmy vyrobilo několik miliónů kusů.

Hukvaldy, 3. března 2024.
Tip na výlet: Kouzelný hrad Hukvaldy

Po kuponové privatizaci v roce 1991 byl závod Elektro Praga Hlinsko změněn na akciovou společnost a v roce 1996 přejmenován na ETA  Hlinsko. Důvodem bylo sjednocení názvu. Některé výrobky byly již od roku 1960 označovány ochrannou známkou ETA. Tím značka Elektro Praga zanikla.

Období do roku 2000 bylo pro firmu díky zájmu světových firem, pro které byla výroba v Česku levnější, příznivé. Po tomto roce však díky tlaku asijských firem s nižšími výrobními náklady se zájem evropských firem zmenšil.

V roce 2001 získala firmu  ETA Hlinsko firma Plastkov Liberec, která se zaměřovala na výrobu platových dílců pro automobilový průmysl a v areálu firmy ETA Hlinsko lisovala plastové komponenty pro spotřebiče ETA.

Jaro je tady.
Jaro je tady. I zahrady v Hranicích začínají zářit barvami

V roce 2002 byla výroba topných spirál v Hlinsku prodána společnosti Backer Elektro CZ s. r. o. V roce 2008 hlineckou firmu ETA ovládla společnost BENSON OAK CAPITAL COOPERATIEF (Holandsko).

V roce 2011 společnost ETA Hlinsko ukončila výrobu domácích elektrospotřebičů a přesunula výrobu vysavačů do nově vzniklé, v prostorách původní Elektro Pragy fungující firmy, E-technik s. r. o. v Miloticích n. B.

V Miloticích se tedy několik let vyráběl základní sortiment původní firmy: vařiče, vysavače, žehličky pod značkou ETA pro zlínskou firmu HP Tronic Zlín s. r. o., která hlineckou firmu ETA v roce 2011 odkoupila.

Společnost E-TECHNIK se výrobou domácích spotřebičů zabývá v současné době pouze okrajově. Z důvodů dovozu levnějších spotřebičů z Číny byla i ve firmě E-TECHNIK postupně ukončena výroba žehliček, varných konvic, fritéz, toasterů a na konci roku 2023 i výroba vařičů. Jediný poslední domácí spotřebič, který firma E-TECHNIK ještě stále vyrábí, je sortiment tyčových vysavačů. 

Velký Javorník.
Tip na zimní výlet: Rozhledna Velký Javorník láká na fascinující výhledy

Tlak asijských firem způsobil ekonomickou nekonkurenceschopnost výroby domácích spotřebičů v Evropě i ČR, takže současný sortiment firmy ETA na trhu je asijské provenience.

Milotická Elektro Praga byla až na malý počet vařičů, vyrobených v podniku RUKOV Rumburk, jediným výrobcem vařičů pro tehdejší Československo, třetina výrobků šla na export na západoevropské trhy. Prvním vařičem, vyrobeným v Miloticích v roce 1952 byl vařič typu 61 00 s keramickou plotnou se zářezy, v nichž byla topná spirála z odporového drátu.

Nejslavnějším vařičem byl dvouplotnový trubkový rychlovařič 038, který se vyráběl díky zájmu anglického odběratele po rekordní dobu 37 let/ v letech 1957- 1994/ a vyrobilo se jej 1 970 000 kusů. Lze jej zahlédnout v některých starších anglických filmech. Vařiče z Milotic se kupovaly často jako svatební dar novomanželům a sloužily jim mnoho let.