Soutěž pořádá Cech topenářů a instalatérů ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Střední škola polytechnická Brno.

Tato soutěž má dlouholetou tradici, konal se již 25. ročník a utkali se soutěžící šesti středních škol z Olomouce, Prostějova, Přerova, Šumperku, Jeseníku a Hranic.

Soutěž je zařazena do přehlídky České ručičky 2023. Novinkou letošního ročníku bylo to, že se soutěže mimo jiné účastnila 3 děvčata oboru Instalatér.

Je ráno 26. ledna a do areálu dílen SPŠ Hranice se sjeli soutěžící. Slavnostního zahájení se zúčastnil ředitel školy Ing. Ivan Doležel a vedoucí učitel odborného výcviku Bc. Libor Hynčica.

Během zahájení proběhlo i rozlosování jednotlivých soutěžících. Naši školu reprezentovali Jiří Heryán a Jakub Vašina, žáci 3. ročníku oboru IN.

V samotné soutěži měli žáci za úkol prokázat základní řemeslné dovednosti a znalosti, bez kterých se neobejdou při výkonu své profese po vyučení.

Soutěž je nejen příležitostí k srovnání některých pracovních a technologických postupů při provádění nácviku náročnějších instalatérských dovedností, ale i výměnou zkušeností mezi pedagogickými pracovníky.

Žáci zdolávali 7 nelehkých úkolů, na nichž pracovali samostatně:

  1. úkol: zodpovězení přes 100 otázek z vytápění, instalace vody a kanalizace a bezpečnosti práce.
    až 5.
  2. úkol: vytvoření okruhu, kde využili sváření plastů, pájení, ohýbání a lisování mědi, vyřezávání a těsnění závitových spojů. Následně po kompletaci finálního okruhu proběhla i tlaková zkouška.
    až 7.
  3. úkol: jednalo se o montáž umyvadla i s vodovodní baterií a montáž kompletace závěsného systému toalet.

Soutěž navštívili významní hosté. Jedním z nich byl zástupce generálního partnera krajských kol – firma Jika, Laufen – odborný garant soutěže Andrzej Bartoś a prezident Cechu topenářů a instalatérů České republiky Bohuslav Hamrozi.

Aby byla zajištěna maximální objektivita, byli žáci hodnoceni nezávislou porotou odborníků CTI ČR.

V jednotlivcích dosáhl Jakub Vašina na bronzovou příčku a Jiří Heryán vybojoval krásné 4. místo. V kategorii družstev obsadila naše SPŠ Hranice místo druhé.

Kluci tak navázali na vynikající výsledky z minulých ročníků, v celorepublikovém porovnání s ostatními soutěžícími dosáhli vysokého součtu bodů, a tak postoupili přímo do celostátní soutěže, která se bude konat 1. až 3. března na Stavebních veletrzích v Brně.

Žákům i učitelům oboru Instalatér děkujeme a do dalších bojů přejeme hodně štěstí!

Jan Jakubka