V koštu to byla mezinárodní soutěž, protože 1 vzorek pocházel ze Slovenska. Z ovoce byla zastoupena švestka, jabko, rynklota, jahoda, která byla i vloni v soutěži, pak meruňka a hruška.

Slivovice byla vypálena ve 12 pálenicích a to v Kelči, Ladce na Slovensku, Bílovice, Střítež nad Ludinou, Hustopeče nad Bečvou, Lipník nad Bečvou, Kunovice, okres Uherské Hradiště, Komárno, Loukov, Lipová, Češkův Mlýn a Partutovice.

Hluzovský košt slivovice a koláčů 2023.
Košt pálenek v Hluzově rozhodl. Nejlepší slivovici má Petr Grygar

Celkem bylo 48 vzorků od 42 pěstitelů z 15 obcí. Vzorky hodnotila odborná porota čítající 10 členů a to občanů z naší obce, tak i z jiných obcí a v porotě uděloval body i majitel palírny z Kelče.

Ostatní účastníci měli možnost hodnotit vzorky jako laická porota. Všichni hodnotící se shodli na tom, že letošní vzorky byly téměř vyrovnané a snad jen 2 vzorky byly tak na "mazání kolen".

Odborná porota udělila:

1. místo: Strnadel Pavel - Kelč
2. místo: Duchoň Ladislav - Horní Těšice
3. místo: Valenta Antonín - Horní Těšice
a všichni obdrželi pohár.

Výsledky laické poroty:

1. místo: Plesník Dalibor - Komárovice
2. místo: Čech Lumír - Soběchleby
3. místo: Herman Jiří - Kelč

Vyhodnocení dostali tričko.

Zámek Holešov & Zámecká zahrada.
FOTO: Zámecká zahrada v Holešově je úchvatná. Můžete tam i tiše rozjímat

Všechny slivovice na stupních vítězů byly vypáleny ze švestek a v loňském roce.

Těšických pomazánek bylo celkem 25 vzorků a jedna chutnější jak druhá. Byly to česnekové, kvasnicové, zelná, avokádová, masová, rybičková, s čili, celerová, mrkvojabková, sloní pomazánka a mnoho dalších.

Ty hodnotili všichni návštěvníci této akce. Z 81 odevzdaných lístků se umístila na 1. místě Rýparová Hana, na 2. místě Rýparová Mařenka s avokádovou pomazánkou a 3. místo obsadila Palová Beáta s česnekovou pomazánkou stejně i 1. místo byla česneková pomazánka.

Svatý Hostýn láká svou atmosférou.
FOTO: Svatý Hostýn láká svou magickou atmosférou. Podívejte se

Všechny tři jsou školačky a každá obdržela misku a dárkový balíček od pořádající organizace.

Poděkování patří všem pořadatelům, pěstitelům za dodané vzorky slivovice, kuchtičkám za super pomazánky, sponzorům za bohatou tombolu a všem účastníkům sobotního dne. A příští rok se sejdeme na dalším koštu.

Milena Rušarová,
Horní Těšice

Drhnutí peří v Horních Těšicích 2023.
Stará tradice drhnutí peří v Horních Těšicích stále trvá