V roce 1975 si čápi vybrali pro své místo ve Skaličce komín základní školy. Hnízdo každý rok po příletu zvětšovali a doplňovali, aby v něm mohli vysedět a odchovat mláďata. Pro prvňáčky a starší žáky to bylo obohacení výuky a příklad, jak se rodiče staraji o své děti.

Nikomu nevadil klapot zobáků při náletu dalších čápu a paní učitelky měly příklad pro vysvětlování významu rodiny pro výchovu dětí. Postupem času a pro využití volných prostor nové mateřské školy skončilo vyučování dětí ve staré základní škole, čápi však na komíně zůstali dál. Budova postupně chátrala. Později ji začal upravovavt nový nájemce, a to i střechu s nevyhovujícím komínem. Příběh má ale šťastný konec.

V červenci v roce 2014 byl pro čápy postaven stožár s novým hnízdem, do kterého bylo přemístěno mladé čápě a původní komín byl až poté zlikvidován.

Čápi se dlouho vraceli na místo komína, který stával deset metrů od nového hnízda na stožáru. Postupem času si ale přivykli na nové místo hnízda a s nimi i my občané Skaličky.

Čáp ve SkaličceČáp ve SkaličceZdroj: František Pavlík

Brzy po příletu čápa přišel Apríl i se žertíky, které k 1. dubnu patří. Nevyhnuly se ani našemu čápovi a jeho příletu vzhledem k uzavření okresů.

František Pavlík