Abych to uvedla na správnou míru, tak to Dámský spolek Partutovice pořádal v sobotu 18. září zábavné, naučné a sportovní odpoledne pro děti z širokého okolí s názvem - Indiánskou stezkou.

Vzhledem k tomu, že tento spolek pořádá takovéto akce již několik let a zatím vždy s dobrým ohlasem, tak se i letos zúčastnilo 154 dětí, které si vyzkoušely spousty věcí z indiánského života.

Předpověď počasí byla na tento den velmi nepříznivá, ale šaman se svými bubeníky u totemu ze všech sil zaháněli mraky a asi to zabralo.

Vernisáž výstavy Hranická rocková scéna devadesátých let v Galerii Stará radnice, čtvrtek 23. září 2021.
OBRAZEM: Divoké devadesátky. Hranická rocková scéna obsadila Starou radnici

Celé odpoledne proběhlo kupodivu bez deště a tak děti v doprovodu svých rodičů, babiček a dědů mohli vyrazit na zmiňovanou indiánskou stezku.

Na ní bylo připraveno jedenáct stanovišť, kde si mohli vyzkoušet střelbu z luků, házení oštěpů a tomahawků na různé cíle. Poklidná jízda na kánoi na Stříbrném jezeře (partutovský rybník), byla pro děti nevšedním zážitkem.

Z velkého opravdového teepee se lehce kouřilo a uvnitř děti poznávaly stromy, zvířata a jejich stopy a taky něco o jejich životě v přírodě.

Křest nové knihy o Hranicích: Srdce Moravské brány - Vlastivěda města Hranice Jiřího J. K. Nebeského.
PODÍVEJTE SE: Hranice mají další knihu. Budou z ní čerpat i školáci

Na dalším stanovišti například vyráběli indiánské čelenky, náramky, tomahavky a to samozřejmě za pomoci indiánů, kteří na každém stanovišti na děti již čekali.

Indiánský den v Partutovicích.Indiánský den v Partutovicích.Zdroj: Marie Humplíková

Po splnění úkolu dostaly do kartičky nálepku a když byla kartička plná, to znamenalo, že obešly všechna stanoviště, tak na konci dostaly malý dárek.

Na takové akci každý pořádně vyhládne, ale i na to ženy ze spolku myslely. Tak bylo zajištěno bohaté občerstvení. Řízky, hambáče, párek v rohlíku, pravé pecáky, nefalšovaný kovbojský fazolový guláš a samozřejmě i něco k pití pro děti i dospělé.

Výstava Emma a Barbora Srncovy – Cesta ke štěstí v Galerii Severní křídlo zámku v Hranicích.
FOTO: Emma a Barbora Srncovy představí v Hranicích cestu ke štěstí

Celé se to podařilo, troufnu si říct, na jedničku. Nikdy bych nevěřila, kolik ty naše dámy „seženou“ indiánů v okolí Partutovic. Všichni jak se patří v krojích a s velkým nadšením pro věc. Všem patří velký dík a snahu, ochotu a za svůj čas, který tomu věnovali.

Taková to akce se neobejde bez sponzorů, kteří věnovali finance, propagační materiály a věci, ze kterých se pro děti vytvořily dárky za účast. Děkujeme i za to , že velký Manitou udržel déšť na uzdě a všechno se podařilo. Bude něco i příště? Uvidíme.

Marie Humplíková

Kaktusy a tilandsie si získaly srdce Karla Machyla z Hranic.
PODÍVEJTE SE: Kaktusaření je vášeň aneb Krása s vůní dálek a dobrodružství