Po veselém masopustním období nastává čas útlumu, čili půstu. Ten začínal na Popeleční středu, která připadne letos na druhého března. Končil se masopust. Vesnická pospolitost se zúčastnila symbolického humorného pohřbu, v ten den bylo více dovoleno ženám.

Tento den se říkalo Škaredá středa, neboť všechny ženy měly svátek. Byl to čas, kdy se pojedlo maso z domácích zabijaček a přešlo se na luštěniny, kyselé zeli, moučná jídla a ryby, čili jídla postní.

V mateřince v Milenově se stále něco děje.
VIDEO: V milenovské mateřince nudu neznají. Děti se starají o Pepu a Edu

Organismus se pročistil a dost si oddechl před blížícím se jarem, kdy se příroda probouzí do svého nového vitálního cyklu. Stejně to bylo i u nás ve Skaličce.

Postupem času, změnou života na vesnici se opouští středa a pochovávání basy je ve volnou sobotu s odpoledním voděním medvěda po obci. Náročnost společného vodění medvěda s pochováváním basy při rozrůstání Skaličky donutila hasiče na rozděleni této akce na dva týdny.

Vzpomínka na hotel u vody. Podle posledních informací prochází budova hotelu nyní rekonstrukcí.
Bez hostů. Zmizel klavírista, číšníci i pokojské. Vydejme se do prázdného hotelu

V sobotu 19. února se na návsi sešli hasiči, aby o půl deváté po společné fotografii vyšli na náves. Nechyběl dlouholetý medvěd Pája se svým vodičem a tři muzikanti s harmonikou, trubkou a basou.

Stejně jako se změnil termín pochodu se změnilo i občerstvení. Slibovice s koblihem se rozšířila a v každém domku je připraveno občerstveni pro masky. Nechybí řízky, vepřové, sekaná, roláda a cukroví.

Po tanci medvěda a celé družiny s ženami a zpěvu písniček patřících každému domu se všichni rádi občerstvili čajem, kyselkou a pivem a pro potřebnou kondici Skalickou slibovici.

Borci z Hustopeč nad Bečvou opět na Jizerské 50.
Borci z Hranicka úspěšně zajeli Jizerskou 50. Na startu poprvé i jejich ženy

Večer se končilo na dolním konci obce a celá družina přešla do hospody na připravenou vaječinu z vajíček od občanu. Po jídle se hodnotil pochod a nechyběla ani písnička.

František Pavlík

Byli jste nebo se chystáte na masopustní veselí? Pošlete nám fotografie i videa, přidejte krátký popisek a uveďte název obce, my je rádi zveřejníme na webu Deníku v rubrice Čtenář reportér. Příspěvky můžete zasílat na e-mail: liba.matlova@denik.cz