Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je jedlá dřevokazná houba z čeledi hlívovitých. Roste od konce léta až do zimy, při mírné zimě často i na jaře, na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách. Pěstuje se i uměle, jak průmyslově tak i v domácích podmínkách.

Pařezník obecný

Pařezník obecný je saprotrofní basidiomycetní houba z čeledi Mycenaceae. Je jednou z několika desítek známých bioluminescenčních hub, přičemž luminescence je pozorována nejenom u plodnic, ale i u mycelií.

Šupinovka zhoubná

Šupinovka zhoubná je nepříliš hojná dřevokazná houba. Roste jednotlivě anebo v malých trsech na živých a odumřelých kmenech topolů. Je to nejedlá houba nevýrazné vůně a s hořkou dužninou.

Ucho Jidášovo

Boltcovitka ucho Jidášovo, jinak též ucho Jidášovo či boltcovitka bezová je hojná jedlá stopkovýtrusá houba, rostoucí převážně na bezu. Sbírat se mohou jak čerstvé, tak uschlé plodnice. Plodnice porostlé řasami ke sběru vhodné nejsou.

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá je jedlá zimní houba, její klobouk je široký 2–8 cm. Roste zpravidla v trsech na kmenech tlejících (někdy i živých) listnatých stromů. Je známá netypickým obdobím růstu (od října do března) a vydrží velmi nízké teploty (až do –10 °C). Její chuť a vůně jsou příjemné a typicky houbové. V gastronomii je známa pod japonským názvem enoki.

Zdroj: Wikipedia.org; www.nahoubach.cz