Je chvályhodné, že se děti i v době tabletů a počítačů hýbou a sportují, v tomto případě získávají navíc i základy první pomoci a technické dovednosti, které se jim kdykoliv v budoucnu mohou hodit. Nesmíme také zapomínat na to, že právě hasiči jsou, zvláště na malých obcích, hybateli sportovního, kulturního a obecně společenského dění.

Centrum letošních slavností bylo ale zcela určitě na Masarykově náměstí. I tady to probíhalo v režii hasičů. Představení historické i moderní techniky, komentované ukázky činností a také předání repliky historického praporu jednotce sboru dobrovolných hasičů přilákalo na náměstí velké množství lidí od těch nejmenších až po seniory.

Ani dešťové přeháňky návštěvníky neodradily. Velmi zajímavá byla ukázka hašení s pomocí koňské požární stříkačky, kterou v plné parádě předvedli rakovští hasiči. Jak jsme si mohli někteří vyzkoušet, pumpování není žádná legrace a vyžaduje fyzičku. Vrátím se ale k historickému praporu. Hraničtí dobrovolní hasiči jsou jednou z nejstarších hasičských jednotek u nás a letos už oslavili 150 let od svého založení.

Přibližně před deseti lety byl v depozitáři hranického muzea objeven původní historický prapor tohoto sboru, bohužel jeho stav již neumožňuje použití při nástupech jednotek a různých ceremoniích. Z toho důvodu bylo v loňském roce rozhodnuto o výrobě repliky tohoto praporu. Za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje a města Hranice tuto repliku vyrobila firma L+L Strachotovy z Postřelmova. Zpracování grafiky, mravenčí ruční práce a detailní výšivky si vyžádaly tři měsíce usilovné práce grafiků a především šiček, výsledek však myslím stojí za to. Z rukou starosty města a hejtmana Olomouckého kraje prapor převzal starosta SDH Hranice, poté byl také slavnostně posvěcen děkanem hranické farnosti.

Součástí oslav však byl i program v areálu letního kina. Tady se představily známé i méně známé kapely, z nich vzpomenu držitele letošní ceny Anděl, kapelu Nowember2nd, vyvrcholením večera byl ale bezesporu koncert Chinaski, který do letňáku přivedl na 1500 lidí. Nebýt počasí a hokeje, byla by návštěvnost ještě větší.

Nešlo ale o jedinou akci na Hranicku. Na letišti v Drahotuších probíhal od dopoledních hodin v pořadí již 12. Air-Auto-Moto-Veteran Fest, který přilákal majitele historických vozidel a jejich příznivce z různých koutů naší republiky. Na své si přišly také příznivci letecké akrobacie.

Aby toho nebylo málo, ve Stodole na Rybářích se zase sešli příznivci cyklistiky na Dni s cyklostezkou Bečva.

Ani neděle nebyla poklidná. Oblastního sokolského sletu se zúčastnilo bezmála 450 cvičenců, kteří se veřejnosti představili v celkově devíti sletových skladbách. Házenkářská hala v té době praskala doslova ve švech. Vyvrcholením úsilí cvičenců i cvičitelů bude zhruba za měsíc 17. Všesokolský slet v Praze.

Poděkování zaslouží všichni, kdo se na přípravách akcí podíleli. Odvedli velký kus práce a obětovali i nemálo svého času a energie. Myslím, že i přes uplakané počasí se vše vydařilo a lidé byli spokojeni. Poděkování si ale zaslouží také návštěvníci, kteří svou účastí a zájmem motivují k pořádaní dalších podobných akcí. Díky.


Karel Machyl