Kácení máje je společnou akci obce Skalička s hasiči a sokolem. V letošním roce měli postavení a kácení máje sokoli a hasiči veškeré občerstvení. Příští rok si to vymění.

Pro kácení máje přesunuli sokoli fotbalové utkáni s Potštátem na čtrnáct hodin. Počasí nebylo moc příznivé. Velký vítr si nebezpečně pohrával s májkou a na točené pivo na hřišti bylo pomalu potřeba rukavice. Nepříjemný vítr fotbalu nevadil a hráči potěšili a zahřáli diváky deseti brankami v síti Potštátu a v domácí s nulou.

Připravili veselou pohodu a radost na hřišti a po přechodu k sokolovně i na výletišti.

Myslivecký kroužek Hranice na okresním kole Zlatá srnčí trofej v Bochoři.
Jste borci! Mladí myslivci z Hranic brali v okresním kole všechna vítězná místa

První vystoupeni na parketu u sokolovny měly děti z mateřské školy, které zásluhou učitelek potěšily a rozesmály všechny přítomné a na výletišti bylo veselo a hezky stejně jako na hřišti při fotbale.

Po dětech část mužů přešla do sokolovny, kde na připraveném plátně sledovali hokej s Kanadou. Výsledek moc nepotěšil, protože nebyl stejný jako na hřišti kopané ve Skaličce. Prohra nenarušila pohodu a veselou náladu a sokoli po malém občerstveni se ujali kácení.

Všech dvě stě přítomných občanů, ale i děti mile překvapili již samotným příjezdem s ručně taženým vozíkem v oblecích, které vidíme v televizi od vodníka a poletujících motýlku s křídly.

Oslavy 130 let výročí založení SDH Hluzov a Kácení máje 2022.
Náročný víkend. Oslavy 130 let výročí založení SDH Hluzov a Kácení máje

Nechyběl Jarkův proslov a připomenutí všeho, co se během roku v obci událo. Po jeho vystoupení přešla celá parta k máji, který pokáceli. Děti se vrhly na fáborky a hudební skupina Magie Melody na pódiu začala opět hrát a bavila přítomné.

Ještě před setměním parket obsadili ‚Piráti ze Skaličky‘ s tanečním vystoupením. Stejně jako sokoly při kácení nebylo možné ani piráty poznat. Jejich nástup z úkrytu za pirátské hudby a tanec nedal možnost zjistit, že tito Skaličtí piráti jsou vlastně hezké a báječné Skalické ženy.

Zleva: Nikolas Báleš, Karel Březík, Matyáš Brablec, Matěj Šatánek, Jiří Paus, Lukáš Gregor, Jakub Mackovik, Jakub Zima, Richard Uřínovský, Matyáš Dohnal, Jakub Vávra, Libor Symerský a dole Petr Soural.
Fotbalové mládí z Hranic uspělo na mezinárodním turnaji

Po pirátech a uklidněni začala hrát hudba k tanci a poslechu a všichni se mohli občerstvit.

Po desáté hodině přišel čas na hlavní vystoupeni celého večera. Mění se osvětleni a nastává ‚Máchův máj‘. Za doprovodu romantické hudby přicházejí postupně na parket jednotlivé páry a představuji se publiku.

Po nastoupeni všech předvádí zajímavé tance, které již nejsou romantické a i hudba je jiného žánru. Ještě štěstí, že děti šly domů, protože maminky s tatínky předváděli báječné kreace, které nebývají ani nad ránem na diskotéce. Prostě Machův máj.

Komorní sbor Cantabile na festivalu Olomouc zpívá
Komorní sbor Cantabile na festivalu Olomouc zpívá

Všichni byli báječně překvapeni a po potřebném občerstvení tanec a zábava pokračoval dál. Poděkování patří všem na výletišti, ale hlavně účinkujícím za mimořádné výkony a zpestření káceni máje ve Skaličce.

František Pavlík

Plumlovská přehrada byla budována v letech 1913 až 1914 a následně po ukončení I. světové války v letech 1921 až 1932.
RETRO: Jak se stavěla před více než 100 lety Plumlovská přehrada? Podívejte se
Atletické závody mateřských škol 2022 v Hranicích.
Na atletických závodech mateřských škol se utkalo 148 dětí z Hranicka