Připraveno bylo celkem 8 odlišných okruhů s různou náročností a převýšením. Zájemci mohli volit mezi těmito trasami.

1. Začátečnická (6 km), 2. Vodní (10 km), 3. Bečvová (22 km), 4. Svinecká (30 km), 5. Starojická (32 km), 6. Zámecká (32 km), 7. Juřinská (34 km), 8. Pohádková (2 km).

V deset hodin proběhlo na nádvoří zámku oficiální zahájení a poté už nic nebránilo tomu, aby mohli vyrazit na trasy první nadšenci. Mezi cyklisty byl nejoblíbenější okruh Vodní, který svou pohodovou trasou vedl kolem hned několika rybníků a po Hustomilce naváděl sportovce zpět na zámek. Podobnému zájmu se těšila trasa Bečvová či Zámecká. Tři borci zdolali i trasu Svineckou.

Motomše 2023 v Hranicích.
OBRAZEM: Do Hranic se opět sjely nablýskané stroje. Farář požehnal motorkářům

Letos vůbec poprvé byla pro děti přichystána i speciální pohádková trasa se 13 zastávkami, která vedla od zámeckého parku, skrz farní zahradu, přes Dílce až k hřišti, kolem kostela zpět k zámku.

Děti si vyzvedly hrací kartičku, se kterou směřovaly k prvnímu stanovišti Večerníčka. Ten je přes velkou televizi vpustil do pohádky.

Na trase si mohli zacvičit s Bobem a Bobkem, poskládat puzzle a Annou a Elsou, pomoci Makové panence a Motýlu Emanuelovi najít makové zrníčka. Nechyběl ani Vodník, Červená karkulka či Manka s Rumcajsem. Pejsek s Kočičkou poprosili děti o radu, jak upéct tentokrát chutný dort.

ZOO Lešná.
V zoo Lešná určují trendy. Už brzy budete moct přenocovat v africké divočině

Potom pokračovali skrz bažinu Shreka a Fiony, zdárně připravili lektvar se Šmoulama a snažili se s Mařenkou osvobodit Jeníčka se zajetí Ježibaby.

Pak už je ve zkoušce zručnosti vyškolil Pat a Mat a následně je vyprovodil z pohádky Harry Potter s Hermionou skrz nástupiště 9 a ¾ zpět k zámku. V cíli na děti čekaly víly s odměnou, které je pak směřovaly na bohatý program a to na skákací hrady, malování na obličej nebo na jízdu na ponících.

Celkově prošlo pohádkou 117 dětí a společně s doprovodem nachodili krásných 448 km. Radostné tváře dětí a zpětná vazba byla pro nás tou nejsladší možnou odměnou za několikaměsíční práci.

Neobvyklá zoologická zahrada
OBRAZEM: Stát jen krok od krokodýla? V unikátní zoologické zahradě je to možné

Ve startovní listině cyklovýletů bylo nakonec 70 účastníků, kteří dohromady ujeli neuvěřitelných 1957 km a nastoupali 9279 výškových metrů. Všichni cyklisti byli oceněni medailí v upomínku na vydařený sportovní zážitek. Součástí vyjížďky byla i tipovací soutěž o celkově najeté kilometry na všech trasách, ale i na převýšení.

Ti, co se k danému odhadu přiblížili nejvíce, byli odměněni drobnými cenami. Nejlepší tip měl Petr Blažek. Ani letos nechybělo vyhlášení hrdiny dne.

Vítání občánků 2023 v Ústí.
V Ústí vítali občánky a slavili svátek maminek. Podívejte se

Hrdinkou byla vyhlášena osmiletá Anetka, která na svůj věk ujela spolu s rodiči nejdelší trasu a obhájila tak loňský titul. Dalším hrdinou se stal nejstarší účastník pan Pavel Bartošek, který zvolil trasu Zámeckou.

Ve 14:30 proběhlo losování soutěže Rozhýbejme Bečvu, kterou vyhlásila Cyklostezka Bečva s účelem podpory regionu. Hlavní cenou byl automobil, elektrokolo a elektrokoloběžka.

Po vyhlášení už byla atmosféra uvolněná. Tečku za nabitým programem udělala skupina COKOLIVe, (alias ex-BlaMajKo), která se předvedla s novou sestavou a k tanci i poslechu hrála do pozdních hodin.

Projektový den Základní školy a Mateřské školy Bělotín.
Bezpečně nejen na cestě. Projektový den Základní školy a Mateřské školy Bělotín

Závěrem děkujeme sponzorům z grantového programu Mikroregionu Hranicko, kterými byla naše akce podpořena, dále všem dalším sponzorům neméně důležitým, díky kterým jsme mohli uskutečnit událost bez poplatků.

Nejvíce bychom však chtěli vyzdvihnout zapojení dobrovolníků, kteří bez jakéhokoliv nároku na odměnu, věnovali kus svého umu a svého času právě dětem.

Velké DĚKUJI patří panu faráři Václavu Fojtíkovi, který celou akci zaštítil. Také děkujeme zástupcům kultury, paní starostce a nepochybně všem účastníkům, kteří za námi přijeli a svou účastí nám dali vědět, že jsou tyto akce žádané. A v neposlední řadě děkujeme našim rodinám za podporu a toleranci.

Pavla Vozáková, Nikola Vaclachová

Valšovický klub slaví 2. místo.
Valšovický klub rozšíří bohatou sbírku trofejí. Slaví 2. místo