Při prosincovém komplexním polním výcviku se ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá zaměřili především na bojové drily při kontaktu s nepřítelem, nácviky postupů při ochraně a obraně základen, při patrolování ve svěřeném prostoru a s tím související ochranu proti nástražným výbušným systémům a v neposlední řadě také na procvičení činnosti týmů rychlé reakce (quick reaction team – QRT).

„QRT v zahraničních operacích představují hotovostní síly, které jsou připraveny prakticky okamžitě reagovat na jakoukoli nebezpečnou situaci, která může nastat,“ vysvětluje velitel 7. úkolového uskupení kapitán Petr Bláha.

7. úkolové uskupení Mali zamíří do Afriky v květnu 2022. Celkem ho tvoří 86 vojáků, 66 je ze 71. mechanizovaného praporu, zbývající jsou specialisté z útvarů napříč armádou. 7. ÚU vystřídá vojáky rovněž z Hranic, kteří převzali operační úkol v listopadu.
FOTO: Hraničtí vojáci trénovali pro Mali boj ve skoro skutečném městě

„Mohou to být různé potíže, do kterých se dostanou vojáci, kteří jsou mimo základnu. Například porucha vozidla na nebezpečném místě, kde se nemohou věnovat jeho opravě, nájezd na nástražný výbušný systém, napadení nepřítelem, případně nějaké zranění,“ vypočítává některé z možností velitel.

„Jakmile si vyžádají pomoc, je na jejich podporu připraven okamžitě vyrazit další tým a právě příprava na tyto události patří k nejnáročnějším. Velitelé jednotek ochrany musí dokonale ovládat podání hlášení o nenadálé situaci, aby měl řídící štáb dostatek podkladů a mohl ve velice zkráceném plánovacím procesu vydat veliteli QRT jasný a konkrétní úkol, na který příslušníci týmu musí okamžitě reagovat. Výjezd ze základny se musí uskutečnit během velice krátké doby a vojáci musí být připraveni zvládnout jakoukoli situaci. To klade vysoké nároky na jejich fyzickou i psychickou připravenost,“ dodává velitel.

Lipničtí logistici na Libavé.
FOTO: Drsní chlapi se na Libavé zdokonalili v bojových drilech i hodu granátem

Vyvrcholením polního výcviku pak byla kontrola sladěnosti jednotek ochrany, kterou uskutečnil velitel 7. úkolového uskupení a navazující bojové střelby těchto jednotek.

Ty prověřily jejich schopnost vyhledávat a ničit cíle nepřítele organickými zbraněmi. Vojáci tak zase učinili významný krok ke svému cíli – komplexní připravenosti na tento úkol.

Radek Hampl