Tradice, integrita, disciplína a standardy, ale i motivace a hrdost na příslušnost k jednotce. To jsou všechno atributy každého správného vojáka.

A každý správný voják má od nepaměti i nůž, který může být jeho poslední záchranou, ale také každodenním pomocníkem. A od nepaměti je také nůž symbolem rozličných jednotek.

Dříve to byla například dýka SAS, která se stala legendou a na bojišti ukázala jednoznačně, s kým má nepřítel tu čest.

A to se nyní promítlo i do současnosti, kdy mají vojáci průzkumné čety 71. mechanizovaného praporu svůj vlastní nůž jménem Cranius.

V pondělí byl v kapli svaté Barbory v Hranicích oficiálně představen nový nůž, který je určen pro průzkumnou četu 71. mechanizovaného praporu. Za kmotra nože si vojáci vybrali velitele praporu podplukovníka Libora Tesaře.

Název vychází z latinského cranium, což znamená lebka. Jde tedy o prvek, který mají průzkumáci z Hranic ve znaku.

Design nože byl vytvořen tak, aby kombinoval jak bojový nůž, tak nůž na přežití. Nožíř Petr „Pietro“ Dražan využil moderních materiálů, tedy práškovou ocel Elmax, střenky z materiálu micarta a na noži je povrchová úprava DLC (diamond like carbon), která je prakticky nepoškrábatelná.

Cranius - nový nůž průzkumáků 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“ byl představen v kapli svaté Barbory v Hranicích.Cranius - nový nůž průzkumáků 71. mechanizovaného praporu „Sibiřského“ byl představen v kapli svaté Barbory v Hranicích.Zdroj: Radek Hampl

Navíc čepel chrání před korozí, protože i když se jedná o nerezovou ocel, žádná nerezovka není zcela korozivzdorná.

Autorem návrhu je navíc příslušník praporu, četař Jaroslav Šrom, který uvádí, co jej k návrhu vlastního nože čety vedlo.

„Příběh začal v listopadu 2019, kdy jsme darovali nůž odcházejícímu kolegovi od nožíře Dražana. Rozhodli jsme se, že vymyslíme nůž pro naši průzkumnou četu, který pro nás bude jak memorabilií, tak symbolem. Nůž byl tak kvalitně zpracovaný, že při výběru nožíře byla volba zcela jasná. Dlouhý vývoj nás přivedl až k noži, který byl nyní představen a jehož nošení je symbolem hrdosti a úcty k armádě jako celku, ale samozřejmě i k našemu domovskému útvaru,“ uvádí autor designu nože, četař Jaroslav Šrom.

„Bez nadšení všech příslušníků jednotky, jejich zájmu a ochotě by se tento projekt vlastního nože zrealizovat nedal,“ dodává četař.

Takticko-technická data nože

  • celková délka – 285 mm
  • délka čepele – 143 mm
  • ostří – 132 mm
  • šířka – 4.5 mm
  • váha 300 g

Radek Hampl