A není jejich prvotinou. Po obrovské odezvě fanoušků na projekt kontejnerového rodinného domu před několika lety vyslyšeli jejich prosby a vytvořili něco menšího, snazšího a dostupnějšího.

Tento architektonický zázrak je tak dokonalou odpovědí na postupující zdražování energií i nedostupnost bydlení.

Příběh Marka Popáleného Vám možná není cizí, v oblasti kontejnerových „svépomocných“ staveb je jeho jméno stálicí a vzorem. Pro svou rodinu staví vlastníma rukama a co nejúsporněji k přírodě i peněžence.

Ceny města Hranic za rok 2022.
OBRAZEM: Hranice předaly Ceny města. Podívejte se

A s malým udržitelným domkem jde zájemcům ještě víc vstříc. Jeho příběh tak může být také Vaším příběhem, protože Marek ukazuje, že můžete a zvládnete přesně to samé. O své know-how se totiž štědře dělí.

„Dnešní doba je náročná. Vše se zdražuje, o energii nemluvě. Pořídit si slušné bydlení je těžší než kdy dřív, nejen pro studenty, starší lidi nebo třeba rodiny s malými dětmi,“ začíná své vyprávění o motivacích stavitel.

Hledal proto cestu, jak na tuto situaci vyzrát a řešení našel právě v minidomcích.

Vinaři v Novém Šaldorfu otevřeli sklepy a nadšenci si vyzkoušeli kopání písku.
Čtyři tuny písku. Šaldorfští vinaři otevřeli sklepy a pozvali ke kopání

„V zahraničí je tento trend velice oblíbený, říká se mu Tiny House. Na menší podlahovou plochu dostanete za pomoci chytrých řešení vše potřebné, kuchyň, koupelnu, obývák i ložnici.“ A přesně tak to vypadá i v jeho domku.

Vše promyšleno do posledního centimetru a zařízeno v jednoduchém, moderním stylu. Ke stavbě využil již existující strukturu přepravního kontejneru, která ušetřila čas i práci s hrubou stavbou.

Nezanedbatelnou úsporou jsou také finance, výsledná 2+1 vyšla celkem na pouhých 600 tisíc.

Pojďte nahlédnout dovnitř

Nejedny zvědavé oči zajímá, jak to v domku vypadá. Fotka vydá za tisíc slov, ale video za dva tisíce. I na to svépomocník Popálený myslel. Svůj progres na domku poctivě dokumentoval jak časosběrnou kamerou, tak na vlastní mobil. Když záběry spojil, vzniklo působivé video.

Zdroj: Youtube

Prázdný pozemek se mžikem oka plní, dům doslova roste před očima, jak kolem něj kmitá zrychlená postavička. Ať už ze zájmu o architekturu, nebo pouhého potěšení oka, video získává každým dnem tisíce shlédnutí a fanoušků. A musíme uznat, zrychlenina poctivé práce je uspokojivou podívanou.

Know-how a vědomosti servírované na zlatém podnose

Na svůj Youtube nahrál také desítky dílčích videí, na kterých svépomocníky provází jednotlivými kroky práce. Jeho postup lze tak snadno zopakovat a zařídit si rychlé a levné bydlení – vlastně ještě rychlejší a výhodnější, než zvládl sám Marek.

Dřevěný kostel sv. Prokopa a sv. Barbory (Ruský kostelík) v Kunčicích pod Ondřejníkem.
Dřevěná zajímavost z Kunčic. Takhle vypadá zasněžený kostel hornických patronů

„Přichystal jsem podrobný seznam materiálu, který ke zopakování stavby malého domku potřebujete. Ten si tak můžete objednat v předstihu a hromadně. Zapomeňte na zpožděné práce kvůli nenaskladněnému materiálu, se svou stavbou budete bleskurychlí,“ usmívá se spokojeně stavitel. Hromadná objednávka zajistí nejvýhodnější cenu, ať už zvolíte jakéhokoliv dodavatele.

Dokonalé útočiště bez závislosti na síti

To však není zdaleka všechno, pomyslná perla domku leží v jeho efektivitě. Marek totiž ve svých řešením myslel ještě o kus dál.

„Připravuji a brzy nainstaluji takové technologie, že bude domek plně energeticky soběstačný. Fotovoltaické panely na střeše zachytí sluneční energii a využije se pro provoz domácnosti,“ popisuje ekologické i ekonomické řešení autor. K přírodě šetrně řeší také vodu, dešťovku zachytí do nádob a později využije například ke splachování. Odpad zachytí přenosná jímka.

Procházka ze Spálovského mlýna na Hadinku.
VIDEO: Divoká příroda a zašlá sláva. Vydejte se ze Spálovského mlýna na Hadinku

Dům tak bude zkrátka nezávislý na veřejné síti a externích dodavatelích. „I kdyby přišel celosvětový blackout, v domku to pohodlně zvládneme,“ říká odhodlaně Marek Popálený a doufá, že se i další lidé ke stavbě rozhodnou.

„Nelituji ani na chvíli, obzvlášť s dostupnými videi, projektem a seznamem materiálu se není kde zmýlit. Vlastní bydlení máte opravdu na dosah ruky,“ vzkazuje čtenářům.

Alžběta Cutáková

Opuštěný důstojnický pavilon u Louckého kláštera ve Znojmě.
Důstojnický pavilon. Nahlédněte do nejmladší části Louckého kláštera
Opuštěné domy i po letech vyprávějí příběhy svých obyvatel.
Zakleté v čase, napospas osudu. Opuštěné domy i po letech vyprávějí příběhy