Na samém začátku dostali všichni přítomní skvělý cejlonský čaj a při jeho ochutnávce paní Knollova hovořila o Kouzlu jihu Srí Lanky svou cestopisnou přednáškou o zajímavostech jihu malebného ostrova.

Dvě hodiny v hospůdce místo piva u čaje ze Srí Lanky s nevšední chutí a vůní,doplněné výkladem přírody a života na ostrově uběhlo rychle a po osvětleni se pokračovalo dále a popíjel se čaj. Při odchodu domů byla možnost zakoupeni čaje domů.

Na druhé lednové přednášce jsme přivítali známou a osvědčenou Márovu rodinu, která již dlouhá léta přiváží do Skaličky vždy něco nového a všichni se na ně moc těšíme. Tato rodina chce naplnit cestovatelské sny syna Jirky a chtěli mu co nejvíce zpříjemnit jeho nelehkou cestu životem.

Na přednášce v roce 2017 syn Jirka již ve Skaličce nebyl a rodiče oznámili jeho smrt. Přesto ještě i v letošním roce cestují podle připravených cest syna.

Jirka se stal prvním Českým vozíčkářem, který procestoval a navštívil všechny obydlené světadíly. Dokonce byl napsán do České knihy rekordu. Letošní cestovatelská přednáška byla zaměřena na Kambodžu, Laos a Thajsko. Rodiče Jirky,cestovatelé Alena a Jirka Márovi putovali 40 dnů po Indočíně. V pestré projekci nám představili nádherné barevné chrámy, exotickou přírodu a život obyčejných lidí. Dověděli jsme se jaké má člověk pocity při jízdě na slonovi, nebo když vám na hlavu skočí opice. Ukázali nám, co všechno se dá vyrobit z krokodýlu, jak chutnají pečeni pavouci nebo k čemu slouží pálenka z jedovatého hada.

Překvapila nás povinnost tamních mužů zaplatit rodičům za budoucí manželku. Bylo toho daleko více, co jsme se během večerní přednášky dověděli a nikdo z přítomných nelitoval času prožitého s přáteli a kamarády v salonku hospody.

František Pavlík