Akce se konala pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje, pana Josefa Suchánka a za finanční podpory Olomouckého kraje, města Hranic a grantového programu města Hranic.

Čtrnáctý ročník se nesl tentokrát v duchu sedmdesátých a osmdesátých letech. Celá akce se konala na hřišti Dukla v Hranicích a zúčastnilo se jí 15 dětských domovů z celého Olomouckého, Zlínského a Severomoravského kraje. Návštěvnost byla přes 260 dětí.

Agility DDM Hranice měl úspěšný závěr sezony 2021.
Agility DDM Hranice a úspěšný závěr sezony venkovních závodů 2021

Celá příprava trvala skoro celý rok. Vymyslet soutěže, obstarat předměty do retro výstavy, tajenku nejen pro děti , ale i pro dospělé je vždy velký oříšek.

S přípravou se začalo již ve středu a vše se chystalo na příchod dětí. Tři dny se jezdilo a naváželo se vše na hřiště Dukla v Hranicích.

Velké poděkování patří Lence Golové, která najela mnoho kilometrů, aby vše bylo jak má. V letošním roce jsme akci musely posunout až na 25. září.

Hallowenské odpoledne a strašidelná stezka v ZŠ Potštát.
Hallowenské odpoledne a strašidelnou stezku odvahy si užili v potštátské škole

S velkou obavou jsme sledovaly počasí , aby nebylo dětem zima. V sobotu ráno na nás vysvitlo sluníčko a celý spolek si oddechl. Na počasí hodně záleží, aby si všechny děti mohly hrát.

Právě toto krásné počasí nám všem zvedlo náladu a pustily jsme se do příprav. Chystalo se pódium, poháry pro domovy, plyšové hračky pro vítěze masek, fotokoutek a hlavně naše retro výstava o kterou se starala dlouholetá členka Eliška Jirčíková, která se zhostila svého úkolu na jedničku.

Všechny členky se snažili zapojit do retro výstavy a každá něco donesla. Za to jim patří velký dík. Výstava byla opravdu překrásná.

Lipničtí logistici na Libavé.
FOTO: Drsní chlapi se na Libavé zdokonalili v bojových drilech i hodu granátem

Na akci samotnou nás přijeli navštívit a povzbudit naši hosté pánové Mgr. Ivo Slavotínek, 1. náměstek hejtmana Olomouckého kraje , Ladislav Okleštěk – Poslanec Parlamentu České republiky, Vladimír Lichnovský- krajský zastupitel.

Největším překvapením pro všechny bylo vystoupení Elvise Presleyho v podání Vladimíra Lichnovského. Presleyho písničky roztančily jak děti tak i dospělé.

Vystoupení bylo dokonalé, jak ve zpěvu tak i kostýmově. Můžeme říct, že alespoň v tuto chvíli jsme se přenesli do sedmdesátých let. Po koncertě proběhla autogramiáda a focení.

Krásná podzimní výzdoba krášlí exteriér Zoologické zahrady ve Zlíně.
Tip na výlet: Děsivá a krásná zároveň. Taková je podzimní Zoo ve Zlíně

Velké ovace sklidilo i taneční vystoupení pod vedením Zuzany Velické, které ukázali nejen úžasný tanec se šavlemi, ale dokázali rozpohybovat i všechny děti.

Letos jsme vyhlásili soutěž o nejlepší retro masky do které se všichni rádi zapojili. Zároveň proběhla soutěž i dětských domovů, které měly za úkol donést ručně vyrobený zákusek. Porota měla velmi těžké rozhodnutí, neboť všechny dětské domovy přinesly unikátní zákusky.

  1. místo - dětský domov Lipník nad Bečvou
  2. místo - dětský domov Bystřice pod Hostýnem
  3. místo - dětský domov Vizovice
  4. místo ostatní dětské domovy

Každý dětský domov obdržel vítězný pohár.

Kroužek mladých myslivců Hranice vyčistil les.
Vyčistili jsme les! Kroužek mladých myslivců Hranice se zapojil do soutěže

Na všechny děti čekaly dárkové tašky, ve kterých se nacházely plyšové hračky, upomínkové předměty, účastnický list a sladkosti. V odpoledních hodinách na všechny děti čekala skvělá teplá večeře. Odměnou nám byly úsměvy na tvářích a jiskřičky v očích dětí.

Na letošní akci se krásně zapojili i pánové, Mgr. Ivo Slavotínek, 1. náměstek hejtmana Olomouckého kraje , Ladislav Okleštěk – Poslanec Parlamentu České republiky, Vladimír Lichnovský - krajský zastupitel. Jejich slova byla velmi krásná a hlavně povzbuzující, všichni vyjádřili upřímné poděkování našemu Spolku žen za krásnou akci. Jeho slova a pochvala nás velmi potěšila.

Výlov rybníku Choryně Velká v Hustopečích nad Bečvou, neděle 31. října 2021.
VIDEO: Rybí tatarák, hranolky, pstruh nebo smažený kapr. I to byl výlov Choryně

Velké poděkování patří 7. mechanizované brigádě ,,Dukelské“, všem sponzorům, Olomouckému kraji, partnerům a hlavně členkám Spolku žen Rouské bez této pomoci, by se taková velká akce dělala velmi těžko.

Liběna Hrešková

Tento vláček zdobí Muzeum Hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově.
RETRO: Hračky z minulého století. Také jste je měli ve svém pokojíčku?