Hybnou silou a iniciátorem úprav Meditační zahrady je Okrašlovací spolek Lípa, který ve spolupráci s Městem Lipník a Farností sv. Jakuba ladí skrytá přírodní zákoutí za kostelem a vzniká tak nádherná symfonie stromů, rostlin, květů, bylinek a barev, doprovázená ptačím zpěvem.

Zahrada je oblíbená místními obyvateli i návštěvníky města, obdivují ji náhodní kolemjdoucí. Spolek Lípa přináší stále nové nápady, jak Meditační zahradu oživit a vylepšit.

Tipy na výlety pro milovníky bizarních míst, krásné přírody i historie
Oběšené panenky, muzeum ve staré vápence i keltská stezka. Užijte si putování

Jednou z novinek je akce „Bosochodník“, který vzniká z vnitřní strany hradební zdi a bude vytvořen převážně z přírodních materiálů. Možnost projít se po něm bude zábava pro děti i pro dospělé, zároveň trénink a reflexní terapie pro bosé nohy.

Velkou pomocí při jeho vybudování jsou studenti stavební průmyslovky z Lipníka. V rámci své praxe se do přípravy Bosochodníku zapojily celé třídy.

Hranické hry bez hranic 2022.
VIDEO: Střelba, výbuchy, požár. Kasárna v Hranicích zažila rušný den

V Meditační zahradě pracovali studenti Střední průmyslové školy stavební dva týdny. Připravovali terén, vyměřovali plochu, naváželi kameny, štěrk i písek, betonovali, spárovali atd. Jejich pomoc při stavbě Bosochodníku byla velkou pomocí a věříme, že se i pro ně samotné stane obohacením.

Další práce je pak na samotných členech Okrašlovacího spolku Lípa. Celý Bosochodník si pak můžete vyzkoušet od konce června 2022.

Vstupní hala, hotelový bar, prostorná jídelna – vše postupně mizí v nezvané vegetaci.
Dřív zde lidé spali a nakupovali. Teď hotel a prodejnu pohltily mech a kapradí

Od absolventů SPŠS víme, že se pak později do města vracejí a rádi se chodí dívat na místa, kde po nich zůstala nějaká pozitivní stopa – a to Bosochodník v Meditační zahradě sv. Jakuba bezpochyby bude.

Studenti SPŠS v Lipníku pomáhají při stavbě Bosochodníku.Studenti SPŠS v Lipníku pomáhají při stavbě Bosochodníku.Zdroj: Gabriela NěmčákováStudenti SPŠS v Lipníku pomáhají při stavbě Bosochodníku.Studenti SPŠS v Lipníku pomáhají při stavbě Bosochodníku.Zdroj: Gabriela Němčáková

Velice také děkujeme Nadaci Via, která náš projekt finančně podpořila v rámci programu Místo, kde žijeme.

Děkujeme za Vaši pomoc.

Gabriela Němčáková

Bývalá obce dnešního Vojenského újezdu Libavá, obec Milovany.
Milovany zní tak poeticky aneb Zaniklá obec dnešního Vojenského újezdu Libavá