Mlýn není ani nikterak vysoký, stěny dosahují výšky 3,6 metru. Poctivě sloužil a mlel obilí až do roku 1938, kdy mlynář vážně onemocněl a dva roky poté zemřel. Mlýn postupně chátral až do doby, kdy spojili své síly majitelka mlýna, paní Marie Jemelková, městys Spálov a také Klub přátel větrných mlýnů při Technickém muzeu v Brně.
V roce 2007 byly provedeny první záchranné práce. Mlýn byl odvodněný, postupně byly dozděny obvodní zdi, vyčištěno okolí a díky panu Kandlerovi z Partutovic získal mlýn novou střechu. Vnitřní vybavení mlýna se nedochovalo, dnes jsou zde umístěny informační panely, které přibližují nejen tento, ale i další mlýny na Spálovsku. V minulosti jich zde totiž stávalo hned několik. Jednalo se o dřevěné mlýny německého typu, z nichž se ovšem nedochoval ani jeden.
Rekonstrukce mlýna byla dokončena v roce 2012. Stavba je zájemcům volně přístupná. Ti, kdo chtějí nahlédnout i dovnitř a nestačí jim malé okénko, si mohou vyzvednout klíče na úřadě městyse.
Mlýn ležící na dnes velmi populární Stezce Českem, ale není jedinou zajímavostí Spálova. Přímo kolem něj vede hlavně v zimě využívaná stezka vedoucí turisty k tak zvané Petrově skále. Jedná se o místo, kde se v minulosti těžila břidlice a kde v zimním období za příhodných klimatických podmínek narůstají krásné ledové sloupy a krápníky.
Na druhé straně Spálova, při cestě do údolí řeky Odry, najdeme zase torzo obrovského javoru klenu — dnes se jedná o přírodní památku. V minulosti dosahoval výšky téměř 22 metrů, od roku 1980 je chráněn a obvod kmene měří úctyhodných 4,5 metru. A pokud dojedeme prudce se svažující úzkou asfaltovou silnicí až k Odře, je škoda minout známé poutní místo Mariastein (Spálovský mlýn), kde ze skály v každém ročním období bez ohledu na počasí vyvěrá osvěžující pramenitá voda.
Fotogalerie: Balerův větrný mlýn Spálov 2024
Ve Spálově samotném je také moc pěkný kostel sv. Jakuba z roku 1734, hezky udržovaný park s nově opravenou kamennou ohradní zdí. Najdete tu také přísavníkem porostlou budovu školy, která se nachází v bývalém zámku. Ten nechali po opakovaných vpádech Poláků z původní tvrze vystavět v roce 1695 Schertzové, kterým spálovské panství tehdy patřilo. Vlastníkem zámku byl později také známý hrabě Kinský, který nechal střední křídlo zbourat a vybudoval naopak krásný moderní park.
Procházka k Balerovu mlýnu vám od sokolovny ve středu obce nezabere více než čtvrt hodiny a mohu říct, že má svoje kouzlo v létě i v zimě, ráno, v pravé poledne i večer. Při západu slunce však nemá chybu.
Spálovsko je krásný malebný kraj a za návštěvu určitě stojí.
Autor
Karel Machyl