Bledulko nádherná, kvítečku něžný,
zvonečky tvoje údolím potichu zní,
třpytí se, svítí, jak šaty kněžny,
o tobě zdá se mi, o tobě sním.

Přírodní park Rakovecké údolí se táhne podél potoka Rakovce od Račic až k rybníku Budkovan u Jedovnic. Projdeme si společně část naučné stezky, která nás zavede i do míst, kde teď na jaře vykvétají doslova koberce bledulí jarních.

Sta tisíce těchto sice jedovatých, avšak krásných cibulnatých rostlinek zde už v první polovině března zdobí louky a břehy v okolí potoka i stráně pod slepencovými skalkami.

V Krušných horách můžete obdivovat i vápenku.
Toulky po Česku: Vápenka i Králův mlýn stojí za vidění. Dojdete i k zaniklé obci

Do údolí se vydáváme od silnice spojující Račice s Ruprechtovem. Právě z ní vede krátká odbočka na parkoviště u pomníku připomínající seskok partyzánské skupiny Jermak.

Tady se také nachází úvodní informační panel celé naučné stezky. Malé parkoviště je už ale dopoledne beznadějně zaplněno auty těch, co mají podobný cíl jako my.

Parkujeme tedy kousek blíž k Račicím, u rodinné farmy nabízející svoje produkty i kolemjdoucím a po hezké asfaltové cestě se vydáváme od pomníku po naučné stezce vstříc kaňonovitému údolí potoka.

Zámek Holešov & Zámecká zahrada.
FOTO: Zámecká zahrada v Holešově je úchvatná. Můžete tam i tiše rozjímat

Cesta nás záhy dovede do místa zvaného Pod Černovem. Tady můžeme odbočit doleva na červenou turistickou značku, pokračujeme ale dál po naučné stezce, kolem památného dubu až do místa zvaného Ve Žlebě.

Právě tady, vlevo od naučné stezky v mělkém podmáčeném údolí kolem brodu se nachází první z ploch plná kvetoucích trsů bledulí. Celá lokalita je kvůli množství návštěvníků opáskovaná a na stromech svítí cedule vyzývající je k nevstupování na plochy s bledulemi.

Moc záběrů, hlavně těch detailních, se tady pořídit nedá, proto pokračuje dále, doufaje, že turistů ubude a k plochám s bledulkami se dostaneme blíž. A opravdu. Ujdeme snad jen pár stovek metrů a po lidech už není ani památky.

Svatý Hostýn láká svou atmosférou.
FOTO: Svatý Hostýn láká svou magickou atmosférou. Podívejte se

K bledulím se dá dostat, aniž bychom museli obcházet nebo podlézat nějaké zábrany. Sluneční paprsky ozařují už tak krásně zářící zvonečky tisíců rostlin.

Bílé moře, v němž je nutno našlapovat opravdu opatrně. Nejen kvůli rostlinkám, ale i kvůli podmáčené půdě, do níž se nohy boří až po kotníky, někde i po kolena. Ale co bych neudělal pro pár hezkých záběrů.

Za půlhodinku jsem jich zvládl možná dvě stovky foťákem i na mobil. Spokojeni pokračujeme naučnou stezkou kolem výrazného skaliska Baran a brzy se napojujeme na červenou turistickou cestu, která nás kolem studánky Pavlínka přivádí až k dalšímu rozcestníku s příznačným názvem Rakovecké údolí.

Kostel ve Velkých Karlovicích.
FOTO: Dřevěný barokní kostel ve Velkých Karlovicích je krásný i pod sněhem

K rybníku Budkovan do Jedovnic bychom pokračovali po červené, my ale odbočujeme doleva na modrou a zhruba po půl kilometru nabíráme neznačenou lesní cestou směr Račice.

Tady, po pravé straně potoka, míjíme celou řadu slepencových skalek někdy vysokých možná i dvacet metrů. Jsou krásně porostlé mechy, řasami a lišejníky.

Pod jedním z nich zvaným Borová skála se nachází další krásná lokalita zářící květy bledulí. Kromě nás jsou tu jen dva lidé. Je to přece jen dál od „civilizace“ a většina z návštěvníků tak dorazí jen k plochám u brodu a dál už nepokračuje.

Křížovou cestou na Uhlířský vrch.
TIP NA VÝLET: K přírodní památce aneb Křížovou cestou na Uhlířský vrch

Lesní cesta se brzy spojí s tou červeně značenou turistickou a kolem rozcestníku Malý Rakovec nás kolem menších bledulových ploch přivede zpět k Račicím.

Rakovecké údolí je nejkrásnější právě na jaře. Bledule jarní vykvétají jako první, ale roste tady i celá řada dalších chráněných rostlin.

Na loukách a stráních lze najít prstnatec májový, bradáček vejčitý, violku bahenní a při troše štěstí i velmi vzácný kosatec sibiřský. Ty však vykvétají později, kdy jsou již bledulky dávno odkvetlé.

I teď zkraje března jsme ale narazili třeba na jaterník podléšku a devětsil bílý. Těch patnáct kilometrů stálo za to.

Karel Machyl

Nebeské divadlo, které nám příroda nabízí bez ohledu na roční období.
OBRAZEM: Když mraky plují oblohou aneb Fascinující nebeské divadlo
Lyžníci v Loužnici na Jablonecku.
RETRO: Lyžníci v akci! Podívejte, jak si lidé užívali zasněžené hory