K jejímu prameni kousek od Kozlova proudí každoročně tisíce návštěvníků. Prvním skutečným městem, kterým Odra protéká, jsou právě Odry, malebné městečko „pod horami“.

Přímo jej tentokrát sice nenavštívíme, ale i v jeho okolí najdeme krásnou přírodu, příležitosti k zimnímu i letnímu sportování, zajímavou architekturu, rozhledny i připomínky lidské činnosti a soužití člověka a přírody.

Mnoho z vás jistě zná skiareál v blízkých Tošovicích, kde se mnozí učili základům lyžování, snowboardingu nebo zkoušeli první krůčky na bruslích.

Výlet do Kerska.
Kersko si zamiloval spisovatel Hrabal. Dáte si kančí se šípkovou, nebo se zelím?

V zimě sem míří milovníci zimních sportů z širokého okolí a také v létě má zdejší areál co nabídnout. Bobová dráha, discgolf a přírodní koupaliště své příznivce očividně mají. O Tošovicích ale psát nebudu. Aspoň ne tentokrát.

Vydáme-li se z Oder proti proudu zmiňované řeky, první vesnice, na níž narazíme, jsou Loučky. A právě ty budou naším dnešním cílem. Konkrétně krásně zrekonstruovaný vodní mlýn Wesselsky.

Přiznám, že jsem několikrát kolem mlýna projížděl, věděl jsem o něm, ale teprve školní výlet našich žáků z 1. stupně mě přiměl navštívit jej a seznámit se také s prací mlynářů.

Tipy na výlety pro milovníky bizarních míst, krásné přírody i historie
Oběšené panenky, muzeum ve staré vápence i keltská stezka. Užijte si putování

Mlýn Wesselsky znají místní spíše pod názvem Pazderův mlýn. Leží zhruba uprostřed vesnice, napravo od řeky Odry a vodní náhon se k němu táhne až z Jakubčovic nad Odrou.

Má bohatou historii. První zmínky o něm pochází už z poloviny 16. století. V té době měl dokonce tři vodní kola a patřily k němu i pozemky a pila.

Mlýn měl vrchností přiznáno privilegium mlít obilí i sedlákům ze sousedních Jakubčovic, s čímž nesouhlasil právě jakubčovický mlynář Wesselsky.

Ze života nemocnice v České Lípě.
RETRO: Špitál v dobách minulých. Podívejte se na historické fotky

V dlouholetém sporu mezi ním a rodinou Weigelových, kterým v té době mlýn v Loučkách patřil, sice Wesselsky neuspěl, nakonec však v roce 1762 Johann Wesselsky loučský mlýn od posledního z rodiny Weigelů odkoupil.

Rod Wesselských byl starým mlynářským rodem a na dolním jakubčovickém mlýně provozoval mlynářské řemeslo prokazatelně již od poloviny 17. století. V držení rodu byl mlýn až do konce 2. světové války, kdy poslední majitel, Franz Ferdinand Wesselsky, tragicky zahynul, byl zastřelen, v obci Lipná.

Byl to právě on, za jehož působení se na mlýně začala vyrábět také elektřina a mlýn se rozrostl o nové hospodářské budovy. Po jeho smrti byla manželka se třemi dětmi vysídlena do Bavorska.

Bývalá obce dnešního Vojenského újezdu Libavá, obec Milovany.
Milovany zní tak poeticky aneb Zaniklá obec dnešního Vojenského újezdu Libavá

V roce 1946 převzal areál Hubert Pazdera, který byl s rodinou Wesselsky přes svou matku spřízněn. Mlýn už však po válce sloužil k mletí obilí jen příležitostně.

Asi dva roky ještě dodával elektřinu pro horní část Louček, v roce 1959 bylo ale soukromé hospodaření Huberta Pazdery násilně ukončeno.

Bez údržby se na pile brzy propadla střecha, hospodářské budovy využívalo místní JZD a mlýn postupně chátral.

Heřmánky a okolí.
Kde to voní po heřmánku aneb Místo spjaté se sklem, krásnou přírodou i armádou

V žalostném stavu jej po smrti Huberta Pazdery převzala paní Věra Králová, která se s manželem nyní snaží samotný mlýn i další budovy postupně rekonstruovat a návštěvníkům nabízí kromě komentovaných prohlídek také možnost ubytování.

Záslužná činnost a klobouk dolů před vším tím, co se jim už podařilo vybudovat a zvelebit.

V galerii najdete, milí čtenáři, fotografie nejen z mlýna, ale i další, které ukazují přírodu okolí Oder a zajímavá místa. Třeba jakubčovický lom z trochu jiné perspektivy, než známe při projíždění kolem v autě nebo i na kole.

Bývalá obec Ranošov leží ve zpřístupněné části vojenského prostoru poblíž Kozlova na Potštátsku.
Sudety, drsný kraj s temnou historií, rozkvetly. Kopretiny, kam se podíváš

Doporučit však mohu i procházku z Louček přes Vítovku k Tošovicím nebo zase jinou od Heřmanic k lomu v Jakubčovicích nad Odrou.

Ale i další, třeba Flascharův důl na těžbu břidlice, rozhledny v Pohoři a ve Veselí nebo rybníky na cestě do Mankovic. Stejně tak Hynčice, rodiště zakladatele genetiky, Johanna Gregora Mendela, stojí za návštěvu.

Je toho spoustu a okolí Oder i ony samotné mají návštěvníkům určitě co nabídnout.

Karel Machyl

Na jarních vyjížďkách.
VIDEA: Vůně benzínu je tak opojná aneb Motorka, to je vášeň a životní styl
V Rymicích u Holešova najdeme větrný mlýn i renesanční tvrz.
Tip na výlet: Chlévy, kovárna i dřevěný mlýn, to je muzeum v přírodě v Rymicích