Ostatně nastává čas domácích zabijaček, které k nastávajícímu zimnímu období na vesnici patří. Dnes chová pašíka doma v chlívku málokdo. Řeznictví Kubeša nám to přijelo vynahradit a připravilo pochoutky pro naše chuťové pohárky.

Návštěvníci kulturního domu si mohli pochutnat na poctivých zabijačkových specialitách, jako jsou výpečky se zelím, ovar, pečené koleno či prejt a mnoha dalších dobrotách, které patřilo spláchnout vychlazeným zlatavým mokem.

Pro ty, co neholdují těmto tradičním masným výrobkům, byla připravená káva, zákusky i čerstvě usmažené koblihy. K poslechu a sousedskému posezení nám zahrála harmonikářka paní Hradilová. Důkazem, že si na své přišli jak milovníci masa, tak sladkého, byly prázdné talíře a spokojený úsměv na tvářích hostů. Po většině pochoutek se jen zaprášilo.

MŠ Špičky získala ocenění Zelená škola Olomouckého kraje.
Mateřská škola Špičky získala ocenění Zelená škola Olomouckého kraje

Příběhy z minulosti ožily v neděli na besedě o historii naší obce. Pan Leopold Koryčánek nám připravil moc zajímavý pohled do minulosti naší obce a regionu, který byl osídlen pravěkými zemědělci již 4000 př. n. l. Už ve starověku procházela Záhořím a konkrétně i kolem Horního Újezda slavná Jantarová stezka. To z hradiska, které na území obce tenkrát stávalo, činilo živou obchodní stanici, kolem které se dopravovalo zboží z římských měst až k Baltskému moři a opačným směrem zlatý jantar.

Dozvěděli jsme se, že už kolem roku 800 stála na území obce slovanská osada v dnešní podobě. Region čelil během staletí nájezdům Tatarů, loupeživých band, španělského vojska, Uhrů a později i Turků, kteří vraždili obyvatelstvo a drancovali obec. Šťastnějším se podařilo najít bezpečí v lesích u Svatého Hostýna. Lidé se vždy hledali útěchu i v modlitbách v místním kostele. Od roku 1539 v něm působili asi 100 let protestantští čeští bratři.

Setkání seniorů v Hustopečích nad Bečvou.
Setkání seniorů v Hustopečích nad Bečvou se neslo v přátelském duchu

Vánoce před 400 lety označují kroniky jako “krvavé”. Dne 22. prosince 1623 vtrhli do obce polští lisovštíci, kteří vyplenili obec a vyvraždili několik rodů. Toto rozsáhlé a mimořádně kruté drancování se v tom roce týkalo také Hranic a území až po Štramberk a Valašsko.

Zajímavou událostí odehrávající se na území obce byly velké císařské manévry v roce 1897. Manévry na Záhoří se konaly na oslavu 50 let vládnutí císaře Františka Josefa I. a obec byla přímo uprostřed manévrovacího pole. Toto vojenské cvičení obnášelo ohromný nápor diváků a velkou sílu vojska, která byla ubytována v širokém okolí. Sám císař pán s delegací dohlížel na hladký průběh akce ze hřbetu koně.

Malí myslivci z Hranic mají na podzim plno práce.
Malí myslivci z Hranic mají na podzim plno práce

Naši předkové se potýkali s chudobou, a že život zde nebyl lehký ani koncem 19. století, dosvědčuje i to, že hodně lidí, mnohdy i celé rodiny odjely hledat štěstí za oceán do daleké Ameriky.

Za všechny chci moc poděkovat panu Leopoldu Koryčánkovi. Připravil si pro nás poutavé provedení historií, která není jen o letopočtech a faktech, ale je součástí našich kořenů a identity. Myslím, že velký zájem občanů to dosvědčuje. Velké poděkování patří také ženám ze spolku Óježdák, které nám připravily možnost krásného setkání během obou víkendových dní.