Kraj s množstvím přírodních zajímavostí vybízí po celý rok k vycházkám, koncem léta a na podzim se stává přímo houbařským rájem. Láká k procházkám a výletům na pár hodin, ale i pobytům na delší čas.

Oderské vrchy tvoří jihovýchodní část Nízkého Jeseníku. Pro své půvaby byly dokonce v roce 1994 vyhlášeny přírodním parkem. Tvoří pás rozkládající se mezi Nízkým Jeseníkem a Moravskou bránou, dosahují průměrné nadmořské výšky 650 metrů.

K nejvyšším vrcholům patří Fidlův kopec (680 m), Strážisko (675 m), Radeška (671 m) a Strážná (641 m). Svahy Oderských vrchů pokrývaly donedávna rozsáhlé, hlavně jehličnaté lesy, které však svůj boj se suchem a kůrovcem prohrály.

Hrad Buchlov.
Tip na výlet: Hrad Buchlov, původně královský hrad sloužil jako obranná pevnost

Dnes už se les přirozeně obnovuje a také lesní hospodaření více dbá na druhovou rozmanitost. Nedaleko obce Kozlov, na svazích Fidlova kopce, pramení významná evropská řeka Odra, kolem jejíhož neregulovaného toku se rozkládají zase tajemné lužní lesy s nivami.

Hlavní hřeben Oderských vrchů včetně nejvyšších vrcholů se nachází ve Vojenském prostoru Libavá. Ten zde byl zbudován po druhé světové válce, po odsunu původních německých obyvatel a až na výjimky byly všechny obce zahrnuté do VVP Libavá postupně zlikvidovány.

Slezský Semmering.
Výlet: Vlakem za krásami naší vlasti. Na Zlatý Chlum či po stopách Aloise Nebela

Přítomnost armády znamenala omezení činnosti člověka, a tak zde příroda zůstala nepoznamenána lidskou činností a mnohé z lokalit jsou dnes předmětem vědeckého zkoumání.

Do velké části Oderských vrchů je přístup lidí omezen stále, i zbylá část však nabízí mnoho zajímavostí, krásných pohledů a scenérií, o které se s vámi, milí čtenáři, pokusím podělit prostřednictvím fotografií.

Na výletě v moravských lázních Luhačovice.
Tip na výlet: Luhačovice, malebné moravské lázně s kouzelnou architekturou

Většina z nich byla pořízena kousek od Oder, mezi Jindřichovem a Dobešovem, část z nich na Potštátsku a v okolí Středolesí.

Krajina je to krásná, z pohledu fotografa také velmi fotogenická. Aktuální fotografie ukazují jen malou část těchto krás, proto se do tohoto kraje budeme ještě určitě vracet.

Karel Machyl