„Školákům chceme ukázat, jak armáda našim občanům pomáhá,“ zdůraznila podstatu projektu Daniela Hölzelová z odboru komunikace.

„Kromě toho se každý z nás může někdy ocitnout ve svízelné situaci, a právě proto se dnes vojáci snaží předat dětem své zkušenosti, které jim a nebo jejich blízkým mohou zachránit život,“ dodala Hölzelová.

Jaký je život u mechanizované brigády

Zástupci z odboru komunikace si společně s dětmi povídali o obraně naší země, řešením případných krizových stavů a také s možnou spoluprací s nejrůznějšími mezinárodními organizacemi. Vojáci dětem představili, jaké to je být vojákem z povolání, jak vypadá jejich běžný pracovní den nebo jakou technikou daný útvar disponuje.

Hrad Bouzov.
Romantický hrad Bouzov otevře letos návštěvníkům své brány už jen do konce října

Zároveň poukázali i na fakt, že přibližně 65% příslušníků každého praporu je zabezpečovací složkou bojových jednotek, zbylých 35% jsou bojovníci. Žákům také vysvětlili, jak důležitá je symbolika v životě vojáků i občanů.

„Symbolika sjednocuje lidi stejných myšlenek i stejných zájmů. Uvědomte si, že v jednotě je síla. Společně budete velmi silní a dokážete mnohem víc,“ zdůraznil npor. Tomáš Kuchta ze 72. mechanizovaného praporu.

Jak přežít v přírodě

Pod vedením četaře Jiřího Všetičky získaly děti základní znalosti, díky kterým si vyzkoušely různé způsoby rozdělávání ohně. Naučily se, jak přežít v přírodě nebo podle čeho se orientovat v lese.

Vojenské hry zdatnosti 2023 v Lipníku nad Bečvou.
Vojenské hry zdatnosti oživily v Lipníku nad Bečvou poslední týden prázdnin

Školáci se také seznámili s hypermanganem, který dokáže znečištěnou vodu přeměnit v pitnou. Jeho silnější roztok se používá na dezinfekci a hojení ran a společně s další složkou, např. chladící kapalinou vozidel, na rozdělání ohně.

Jak můžeme detekovat nebezpečné látky ze vzduchu

Děti zaujal chemický robot Orpheus, který umožňuje detekci biologických a bojových chemických látek ze vzduchu, včetně odebírání vzorku vzduchu pro laboratoř.

„Robot spolupracuje s lehkým obrněným vozidlem, kterému zasílá získané údaje a umožnuje velícím prvkům stanovit další postup,“ vysvětlil dětem i učitelům četař Ondřej Daniel.

POKOS je učení i zábava

Děti se také učily od zkušených vojenských instruktorů základní sebeobranné chvaty, kopy i údery. V rámci zdravovědy si vyzkoušely, jak správně poskytnout první pomoc, masáž srdce i stabilizovanou polohu. Nechybělo ani vyhlášení vítězů výtvarné soutěže na téma Armáda slaví 30 let.

Jízda nahoru dolů.
Bobo Park v Čeladné nabízí zábavu, sport i adrenalin

„Velmi oceňujeme, že jste i s vojáky přijeli do naší školy. Děti celý den pozoruji a jsou nadšené. Je důležité, aby se dozvěděly, jak důležitý je význam armády, jaká je bezpečnostní situace a co dělat v případě hrozícího nebezpečí. Příjemným zpestřením byla i technika a výstroj vojáků, kterou si vyzkoušeli i ti nejmenší,“ zhodnotil ředitel Základní školy Úsov David Kalousek.

Klára Pelcová a Daniela Hölzelová, OK MO