Adventní koncert v kostele sv. Anny a sv. Jakuba Většího na Staré Vodě má svou nezaměnitelnou atmosféru. Starovodský chrám měl na rozdíl od jiných kostelů a obcí v dnešním Vojenském prostoru Libavá vlastně štěstí.

Byť výrazně poznamenán a poničen příslušníky armády, zvláště tedy té sovětské, dočkal se přece jen záchrany. Po odsunu sovětských vojsk to byli především skauti, kteří se ujali jeho záchrany a obnovy.

A nemám na mysli jen skauty naše, na obnově chrámu, a především nedaleké kaple nad Královskou studánkou, se podíleli skauti z celé Evropy i zámoří. Kaple vstala opravdu z mrtvých, protože v roce 1990 z ní zbývalo pouze torzo. V samotném kostele byly jako memento a připomínka barbarského chování k odkazu předků a obyvatel Staré Vody schválně ponechány rozstřílené fresky, počmárané stěny, všemožné nápisy v azbuce, tak žalující, tak usvědčující jejich autory.

Advent v Hranicích.
Advent v Hranicích. Podívejte se

Díky spolku Lubavia, díky ochotným lidem, dobrovolníkům, kterým není osud nejen této památky, ale celého zdejšího kraje lhostejný, daří se pozvolna navracet život i do těchto končin. Kostel na Staré Vodě je tak už nejen na sv. Annu, ale v sezóně pravidelně také o víkendech přístupný návštěvníkům. Dokonce i s průvodcem.

Vánočního zpívání jsme se letos zúčastnili již potřetí a mohu potvrdit, že každým rokem počet jeho návštěvníků stoupá. Letos tak byl zaplněn zase více než vloni, auty i autobusy přijeli zájemci z Olomouce i Ostravy. I z Hranic bylo pár lidí přítomných.

Atmosféra zdejšího chrámu je sama o sobě tajemná a úžasná. Vánoční zpívání s kapelou MS Band a zpěváky MS Chóru z Velké Bystřice ji však pozvedává ještě na vyšší úroveň. Je jen málo takových míst. Stará Voda byla v minulosti velmi významným poutním místem, přilehlý klášter, z nějž už však dnes zbyly opravdu jej ruiny, byl zase centrem vzdělanosti. Je potěšující, že místo po desítkách let zase ožívá, opět se probouzí k životu.

Slavnostní otevření Studijního centra BASIC Hranice
V Hranicích slavnostně otevřeli nové Studijní centrum BASIC. Pomůže s učením

A Vánoční zpívání je jednou z akcí, která tomu zcela určitě napomáhá. Jsem moc rád, milí čtenáři, že vám prostřednictvím fotografií a videí mohu atmosféru tohoto sobotního adventního večera trochu přiblížit. Snad se mi to podaří.

Závěrem mi dovolte poděkovat vám za vaši přízeň i kladné ohlasy na jednotlivé příspěvky. Velmi si toho vážím, je to pro mě motivace k dalšímu pokračování příběhu o krásných, mnohdy zcela zapomenutých koutech naší krásné země.

Všem vám přeji krásné Vánoce a v tom novém roce 2024 vám i vašim blízkým hlavně hodně zdraví, klid a spokojenost.