V posledním příspěvku tohoto roku zavítáme, milí čtenáři, na Potštátsko. Tam ještě nějaké zbytky sněhu leží a hladiny rybníků pokrývají místy dokonce ledové plotny. Vycházka na Štěpána vedla naše kroky nejprve od Boškova směrem na Heřmánky a Hermesům mlýn.

O Heřmánkách jsem psal již vícekrát, o vzpomínaném mlýnu také. Stával v minulosti na Plazském potoce a mletím obilí sloužil obyvatelům okolních obcí, zvláště Heřmánek a Čermné. Dnes po něm zbyly ve vegetaci jen těžko patrné zbytky.

Sluníčko sice nesvítilo, ale cesta byla suchá, čas hrál také do karet, a tak jsme kroky trochu protáhli a vydali se dál do prostoru, kolem krásných rybníků až k bývalé obci Čermná, dříve Gross Dittersdorf. Rozkládala se v nadmořské výšce 560 metrů kolem toku stejnojmenné říčky a ještě v roce 1945 byla domovem více než 650 obyvatel.

Vánoční zpívání na Staré Vodě.
VIDEO: Vánoční zpívání na Staré Vodě

Po jejich odsunu byla se vznikem vojenského prostoru po roce 1946 obec zlikvidována, dnes je v těchto místech armádní vodní cvičiště. K Čermné patřila v minulosti kolonie Ascherwinkel s 18 domy a také dva samostatné vodní a dva větrné mlýny.

Zbytky hospodářských i obytných budov, kostela, pošty, školy, hostince nebo rychty jsou stále poměrně dobře patrné v porostech dřevin, které milosrdně ukryly to, co zbylo z kdysi prosperující vsi.

Zmiňoval jsem rybníky, které se nacházejí v místě bývalých Heřmánek i Čermné. Zbudovány byly až mnohem později a dnes slouží k chovu ryb, poskytují však domov i mnoha jiným živočišným i rostlinným druhům.

Rok v jedné hranické zahradě.
Rok v jedné zahradě v Hranicích. Podívejte se

Poprvé jsem tady viděl velké lastury vzácné škeble rybniční, v potocích žijí raci, pstruzi, na rybnících hnízdí celá řada vodních ptáků. Přítomnost armády znamenala pro lidská sídla záhubu, příroda však zůstala díky ní na většině ploch nepoznamenaná civilizací.

Prostor kolem Heřmánek a Čermné je pro veřejnost stále uzavřen, pro vstup je potřeba zvláštní povolení. Příroda je tady opravdu krásná a snad i fotografie pořízené před pár dny moje slova potvrdí.

Protože jde o poslední příspěvek roku 2023, dovolte mi popřát vám v tom nadcházejícím roce hodně zdraví a štěstí. Ať vaše kroky vedou vždy tou správnou cestou.