A to byl výběr - štrúdl, dýňová buchta, máslové věnečky, jogurtové řezy a věnečky od Lidky - ty byly top! A kdo už si pochutnal na kávě a zákusku, tak si přesedl k druhému stolu a tam už bylo v mísách připravené peří.

Také jsme ochutnaly likér z červené řepy, no ten byl super! šťávu z červené řepy a pečený čaj.

My, stálé drhlačky, už víme, jak ty peříčka chytnout a odtrhnout peří od spinky. Ale přišly i ženy, které drhly peří tak před 50 i více lety. Ale vzpomínaly jsme, jak to dříve bývávalo.

Premiéra baletního představení Louskáček v podání Tanečního oboru ZUŠ Hranice byla v sokolovně 14. prosince 2023.
Taneční obor ZUŠ Hranice má za sebou baletní premiéry Edith a Louskáček. A dál?

Že na vesnici bylo několik skupin draček (hlavně důchodkyň), hlavně aby chovatelky husí měly co nejdříve dodrhlou. Na tuto, už téměř zapomenutou nezáživnou ruční práci přišla Tonička i se svojí maminkou.

Ale napřed si vyrobila papírového ptáčka a nalepila mu obarvené peříčka, kterého si vzala domů A pak už zasedla vedle maminky, která ji učila drhnout. Velice jí to šlo, moc byla šikovná a líbilo se jí v naší klubovně.

A jak to bývá, když se sejdou ženy, tak se peče, vaří, probere se politika i dění ve vsi. Také jsme hodnotily nedávnou obecní zabijačku a shodly jsme se, že se vydařila a snad se bude opakovat.

Zabijačka v Horních Těšicích.
Horní Těšice provoněla prdelačka, jitrnice, jelítka i maso z kotle

Peří přibývalo, ale také i hodin. A každé úterý a čtvrtek se cvičí, tak jsme vše uklidily a podávala se svačinka. A naše specialita je chleba s domácím sádlem a s cibulí, čaj nebo káva.

A tímto jsme zakončily první drhnutí v letošním roce a budeme dále pokračovat, protože pytel nedrhlého peří je dost natlačený. Akce se vydařila a rozcházely jsme se s tím, že brzy budeme pokračovat.

Milena Rušarová, Horní Těšice