Nejznámější z nich, Harta, nese jméno po mnohem větší a slavnější slezské kolegyni dobudované v roce 1997 na řece Moravici. Slezská Harta slouží především jako zásobárna pitné vody, protipovodňová ochrana, zdroj pro výrobu elektrické energie, nabízí ale i projížďky na lodích, sportovní rybolov a rekreaci. Slezskou Hartu a její okolí jsme už společně před časem také navštívili.

Naše dnešní návštěva, vlastně jen krátká procházka, nás zavede k Lachovu rybníku. Leží přímo u cesty spojující Potštát s Boškovem. Ještě zhruba před měsícem byl vypuštěný, ale díky vydatným dešťům v posledních týdnech se naplnil během pár dní.

Rozhledna Sůkenická – Čarták.
Zimní výletování na rozhlednu Sůkenická nedaleko Bumbálky

Podobně jako další rybníky v okolí i on slouží především k chovu ryb, plní však i funkci zadržování vody právě v časech, kdy je jí až příliš. Místní pojmenování Lachův rybník v mapách zatím nenajdete. Jméno tento rybník získal podle pana Stanislava Lacha, velkého milovníka přírody a kraje Potštátska zvlášť.

Na hrázi rybníka má pan Lach i svůj pomník. Snímky v galerii ukazují tento a sousední menší rybník v podvečerních hodinách, kdy slunce zachází nad Boškovem a poslední jeho paprsky rozsvěcují hladinu hřejivými tóny žluté a oranžové.

Velký Javorník.
Tip na zimní výlet: Rozhledna Velký Javorník láká na fascinující výhledy

V paprscích zapadajícího slunce vypadají „doutníky“ orobinců, latnatá květenství rákosu i trsy trav zase jinak než za poledne. Mám moc rád ty odrazy korun stromů ve zčeřené hladině, to ticho vybízející k zamyšlení. Mnohdy stačí slabá hodinka a člověk přijde na úplně jiné myšlenky.

A nemusí ani cestovat nikam daleko. To ale určitě znáte. Třeba vás fotografie inspirují a vydáte se i do těchto tak trochu zapomenutých a neprávem opomíjených končin.