Starší slůně dostalo jméno Lakuna, což v sinhálštině znamená „Znamení“. Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka jde v tomto případě o dobré znamení.

„První sloní samičku jsme tak vnímali proto, že se narodila v náročné době, kdy byla zoo uzavřená, v karanténě. A zároveň představuje dobré znamení pro budoucnost našeho chovu slonů,“ uvedl v tiskové zprávě Bobek.

Zoo Praha informovala, že výběr pro druhé slůně byl složitější a v hlasování chovatelů zvitězilo o jediný hlas jméno Amalee, které v sinhálštině žádný speciální význam nemá. „Ale ani ho nepotřebuje,“ usmívá se šéf. „Obě slůňata jsou zkrátka náš ‚pražský zázrak‘.“

Srí Lanka jen tak své slony nedává

Matkami slůňat jsou samičky slona indického Janita a Tamara, které v Praze žijí od roku 2012. Podle mluvčí zoologické zahrady Heleny Petákové měl velkou zásluhu na vyjednání jejich transportu Miloslav Stašek, státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí ČR. Stašek proto byl vybrán jako jeden z kmotrů.

„Pro diplomacii představuje výměna zvířat podtržení nadstandardních vazeb mezi dvěma státy. Tehdy to nebylo snadné – Srí Lanka jen tak své slony nedává a v úspěch skoro nikdo nedoufal. Jsem moc rád, že se to podařilo a celý příběh se tady završil narozením nejprve Maxe a Rudiho a nyní i těchto dvou samiček,“ uvedl Stašek. Kmotrem staršího slůněte byl Jan Juchelka, šéf Komerční banky coby jednoho z hlavních partnerů zoo.

Sloni patří k historii trojského areálu už od samého počátku. Chováni jsou zde od roku 1933. Otcem obou letos narozených mláďat je 37letý samec Ankhor, který pochází z Barmy a do Prahy se před šesti lety přestěhoval z německého Tierparku Berlin.

Nejstarším členem stáda je samice Gulab, kterou zoo získala už v roce 1966. Vedle Janity, Tamary, Maxe, Rudiho a Ankhora žije v zahradě i samice Shanti. S Lakunou a Amalee je tak v Údolí slonů ubytováno celkem devět zvířat.

V Praze se narodilo pět slůňat

Jak uvedly – s odkazem na slova ředitele Bobka – České noviny, v prostorách pražské zoo se narodilo pět slůňat, matka prvního z nich však do zoo přijela už březí: „Prvními zcela pražskými slůňaty tak byli Max a Rudy, jejichž matkami jsou také Tamara a Janita. Rudolf a Maxmilián, první slůňata počatá a narozená v Praze, přišli na svět v roce 2016.“

Nyní se zoo těší, že čerstvě pojmenované samičky budou pokračovatelky tradice a skupina se v budoucnu rozroste. Od března 2013 se sloni mají v pražské zoo náramně, vždyť jejich areál vyšel na 500 milionů korun a podle Českých novin jde o největší komplex, který některá z českých či slovenských zoo otevřela.