Podle starousedlíků na místě zemřel násilník a zasahující policista „se dočkal“ obvinění ze zabití a zneužití pravomoci úřední osoby. Jak sdělil smržovský starosta Marcel Paul, rozsáhlé rekreační oblasti už sami o sobě přinášejí malým obcím nemalé starosti. „Velký pohyb lidí a jejich koncentrace v nich bývá někdy zdrojem nepříjemností, při nichž nezřídka musí zasahovat i policie,“ zmínil úvodem.

Dvojice se do chaty nastěhovala s počátkem pandemických opatření, pravděpodobně aby se uklidila. Zastřelený třicetiletý muž podle jeho slov působil problémy neustále a výjezdy policistů z obvodního oddělení Třeboň i Lišov byly na denním pořádku. „Šlo o různé situace, případy vyhrožování, agresivní jednání či pokus o krádež elektrokola u místní hospody. Vždy se jednalo o stejného pachatele. Někteří chataři chtěli dokonce své nemovitosti ze strachu raději prodat,“ popsal dále.

Slovenka Jana F. (34).
Dítě chtěla vyhodit do kontejneru. Za vraždu miminka udělil soud matce 17 let

Jak Paul doplnil, muž byl často pod vlivem návykových látek. „Určitě pod vlivem alkoholu, možná i drog a policisté jeho jednání museli v místě řešit opakovaně,“ konstatoval.

Obyvatelé Smržova proto nebyli překvapeni jeho tragickým koncem a vyjadřují podporu policistovi i před soudem, kde čelí obvinění ze špatného vedení zásahu.

Obec si dle slov starosty velmi váží spolupráce s policií. „Zasahující policista možná pochybil, ale dovedu si představit, v jak se v obtížné situaci musel rozhodovat. Litujeme každého zmařeného života,“ uvedl dále s tím, že každý je zodpovědný za své činy. „Tedy míra odpovědnosti spočívá i na zastřeleném muži, který svým jednáním situaci způsobil,“ uzavřel Marcel Paul.

Střípky ze soudního líčení

Téměř dva roky starý případ rozplétá od února Krajský soud v Českých Budějovicích. Čtyřiatřicetiletý inspektor z Obvodního oddělení policie Třeboň čelí obvinění ze zločinu zabití a přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Těchto skutků se měl dopustit 5. srpna 2020 v chatové oblasti Smržov u rybníka Dvořiště, kdy třemi ranami ze služební pistole usmrtil recidivistu. Hrozí mu trest odnětí svobody až na 10 let.

„Při výkonu služby vyjížděl obžalovaný na oznámení o rušení veřejného pořádku. Tady zpozoroval přicházejícího podnapilého muže v plynové masce, nabil služební zbraň a když došel na úroveň vedlejší chaty, tak použil výzvy, aby muž zastavil a lehl si na zem. Obžalovaný se ho nepokusil odradit tím, že by vystřelil do bezpečného prostoru, ale opakovaně vystřelil přímo na něj,“ četl státní zástupce Marcel Faktor z obžaloby.

Středeční jednání v případu vraždy kvůli vile na Bubenči. Státní zástupkyně pro podezřelého Tomáš Fialu (na snímku v doprovodu policie) navrhuje trest odnětí svobody 30 let.
Za dvojnásobnou vraždu kvůli vile si mladík odpyká výjimečný trest

Podle něj jednal policista zkratkovitě, vnímal situaci jako vysoce konfliktní a pachatele považoval za agresivního, přestože byl podnapilý a neozbrojený. „Svým jednáním jiného usmrtil ve zmatku a strachu, přestože má na podobné situace profesionální výcvik,“ podotkl Faktor. Zmocněnci poškozených, rodiče, bývalá manželka a nezletilá dcera zabitého, po obviněném požadují náhradu nemajetkové újmy ve výši téměř 9 milionů korun.

Policisté na místě zasahovali asi půl hodiny, potom uslyšeli blížící se křik. To se pachatel vracel z hráze rybníka zpět k rekreačnímu objektu. „Řval, já vás rozsekám a nějaké další nadávky, poodstoupil jsem od chaty, abych zamezil styku s poškozenou (přítelkyní),“ vysvětloval obžalovaný David Knapík u soudu.

Muž se blížil k chatce celý v černém, na hlavě měl nasazenou kapuci a plynovou masku. „Měl jsem připravený pepřový sprej, a tak jsem ho zahodil, protože by nebyl účelný,“ řekl Knapík. Muž se přibližoval a řval: „Jsem zvědavý, co se mnou budete dělat," tlumočil dále obžalovaný.

Výzvy neuposlechl

Policista začal ustupovat, a přitom nabil služební zbraň. Pronášel standardní výzvy, které tentokrát nefungovaly. „Policie, jménem zákona, stůj, stůj, lehni si na zem. Chvíli zastavil. Zpozoroval jsem, že drží nějaký předmět, dál jsem křičel, ať to odhodí. Varoval jsem ho, že budu střílet. Odvětil: Tak si střílej. A rozběhl se," popisoval.

Dle vyšetřovatelů však zesnulý v ruce nic neměl. Jeden výstřel podle obžalovaného měl jít dolů. "Nikdy jsem toho muže nezažil v takové agresi, vše se seběhlo rychle. Po prvním výstřelu pokračoval, udělal další krok a začal se kroutit, proto jsem střelil podruhé i potřetí. Ustupoval jsem, měl jsem pocit, že jsem ho nezasáhl," vykreslil svůj pohled na událost.

Ilustrační foto.
Pokus o vraždu v Bystřici nad Olší: Neshody otce a syna skončily krveprolitím

Zesnulý muž měl již dříve v lokalitě rozkopat policejní vozidlo, rozbíjet výlohu a rušit veřejný pořádek pod vlivem alkoholu i drog. Jeho přítelkyně opakovaně volala na policii a často hlídku odvolávala, ještě než přijela. Ostatním chatařům v osadě měl zastřelený dříve vyhrožovat také mačetou či železnou trubkou. U soudu o jeho problémové povaze informovala bývalá manželka i nevlastní otec.

Muž, který pocházel z Moravskoslezského kraje, byl dvakrát soudně trestaný a strávil několik let ve vězení za různé skutky. Na svou nezletilou dceru neplatil ani výživné. Rodina ho musela vystěhovat, protože nasekal dluhy a hrozila jí exekuce. Podle otčíma navíc trpěl psychickou poruchou, odmítal pravidelně užívat předepsané léky, měl problémy s alkoholem i drogami.

Závěry Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)
Na základě detailního dokazování, mimo jiné znaleckých posudků z oborů soudního lékařství, balistiky, biomechaniky a psychiatrie, policejní orgán GIBS podle mluvčí Ivany Nguyenové uzavřel, že ze strany zakročujícího policisty se jednalo o exces z nutné obrany spáchaný ve stavu silného psychického rozrušení. Proti policistovi bylo 20. dubna 2021 zahájeno trestní stíhání. Je trestně stíhán na svobodě. Obžalován byl v lednu letošního roku.