Některé změny se dají udělat hned, bez dalších nákladů. Kupříkladu hlídat si teplotu, na niž vytápíte svou domácnost. Nepotřebujete totiž topit na plných pětadvacet stupňů, jak je v některých domácnostech zvykem. Pro obývací pokoje stačí klidně dvacet, v ložnici je ideální teplota na spaní ještě o dva stupně nižší.
„Jednou z nejdůležitějších věcí, díky které se vám podaří spotřebu okamžitě snížit, je proto nastavit si teplotu vytápění o něco málo níž, než jste byli doposud zvyklí. Jeden stupeň teploty dolů ušetří až šest procent energie,“ uvedl odborník ČEZ Zdeněk Remr.
Odborníci naopak nedoporučují při odchodu z domova topení zcela vypínat. Stěny totiž zbytečně prochladnou, vhodné je proto stáhnout topení jen například na patnáct stupňů. „Díky temperování pak zůstanou stěny teplejší, a když se vrátíte domů, rychle vytopíte interiér na požadovanou teplotu,“ poradil Remr.
Šanci na větší úsporu mají lidé, kteří bydlí v bytě obklopeném sousedy. Náklady ale uspoří také využití podlahového topení. I ti, kteří je nemají, ale mohou ušetřit, pokud provedou další jednoduchá opatření. Základem bývá například pravidelné odvzdušnění topení, aby topilo rovnoměrně.