Z nejpříjemnějšího překvapení loňské sezony se tak stal po odchodu několika klíčových hráčů otloukánek a poslední tým tabulky. Tým, který má dle papírových předpokladů sestoupit.

Vzepře se Sokol na jaře svému osudu? Možné to je!

„Po mém návratu se od prvopočátku snažíme zajistit klukům odpovídající podmínky, chceme kádr posílit,“ hlásí nový kouč Ústí Vojtěch Bušina.

Pane trenére, do Ústí jste se vrátil po sedmi letech. Jak vzpomínáte na své předešlé působení, kdy byl tým stálicí krajského přeboru?
Bylo to období stabilizace výkonnosti, ten kádr byl v podstatě úplně odlišný od toho stávajícího. V současné době je v týmu jen brankář Bernkopf a Pavel Sencovici, jinak je složení mužstva úplně nové, mladší. Já na ty roky vzpomínám rád. Měli jsme celkem dobrou partu. A i když jsme neměli nějaké postupové ambice, vždy jsme chtěli hlavně doma hrát dobrý fotbal.

Nechystá se i vaším příchodem tak trošku návrat k této pozici Ústí v krajském přeboru? Nebo je v Ústí stále velká ambice hrát divizi?
V prvé řadě, když jsme jednali o mém návratu, vedení se jednoznačně vyslovilo, že chce divizi zachránit. Od prvopočátku se snažíme s vedením, sportovním manažerem Radimem Žingorem i vedoucím mužstva zajistit klukům odpovídající podmínky. Co se týče posílení kádru, vyvíjeli jsme velkou snahu. Byť je odstup na předposlední tým tabulky pětibodový, myslím si, že pořád tam šance existuje. Po pátém nebo šestém kole si pak můžeme s vedením interně sednout a vyhodnotit situaci, jestli tu šanci pořád máme, nebo budeme kádr chystat na další sezonu v nižší soutěži.

Sledoval jste zápasy Ústí na jaře? Co bude potřeba herně vylepšit?
Všechny zápasy jsem si pouštěl na videu. Společným jmenovatelem byly hrubé individuální chyby, ať už taktické, nebo selhání jednotlivců. Vyplývaly ze hry nebo standardních situací, což mužstvo dlouhodobě sráželo. My jsme se s tím potýkali ještě v úvodu zimní přípravy. Zaměřujeme se na zkvalitnění defenzivy, ale samozřejmě bylo potřeba i posílit útok. Dle mého soudu nebudeme hrát na jaře v divizi hrát druhé housle.

Mluvil jste o tom, že jednání s vámi klub vedl už v létě. Nemrzí vás, že jste se už tehdy nedohodli? Pozice týmu pak třeba mohla být lepší…
Těžko říct, nebyl jsem u toho pak na podzim, nemůžu to hodnotit. Z toho úspěšného kádru, kdy tým dlouho vedl divizní tabulku, odešlo postupně, tuším, šest hráčů. Dostali příležitost jiní. Ten věkový průměr týmu je zhruba 22 a půl roku. Je to mladé mužstvo, proto jsme se snažili zapracovat nějakého staršího hráče, který by to zklidnil a převzal roli vůdce na hřišti.

Našli jste takového hráče? Jak jste tedy nakonec posílili?
Z těch starších hráčů se vrátil z Rakouska Jan Pančochář. Je to starší hráč, mám navíc rád hráče s charakterem, který chce hrát pro tým. Má i svou roli v kabině. Výměnou za Davida Bezděka jsme útočnou fázi posílili Pavlem Křenkem z Hranic. Zvýší útočnou potenci hlavně ve hře hlavou. Na levou stranu obrany jsme získali Davida Hutníka. Pořád jinak ještě jednáme. Sháníme ještě stopera, abychom zvýšili konkurenci na tomto postu. Ideální by byl ještě jeden ofenzivní hráč do středové řady.

Předposlední týden v únoru jste absolvovali soustředění v Rožnově pod Radhoštěm. Jak jste s ním byl spokojen?
Hledali jsme něco na krátké období, chtěli jsme tak završit přípravu. Šlo nám nejen o ubytování, ale abychom měli k dispozici i posilovnu a hřiště, což Rožnov plně splňoval. Zvolili jsme poměr cena – výkon. Takže jsme byli velmi spokojeni. Trénovali jsme od středy dvoufázově, soustředění jsme zakončili v sobotu odpoledne zápasem s Viganticemi. Přes únavu jsme po celé utkání dominovali, po spoustě šancí zvítězili 4:0.

Na vaše místo si tak trošku brousí zuby Všechovice, které mají i na prvenství v krajském přeboru. Navíc právě tam odešla velká opora Ústí Tomáš Orava. Vnímáte jakousi zvýšenou konkurenci v regionu?
Tomáš Orava zvolil Všechovice, byl to jeden z hráčů, kteří v Ústí působili už za mě. V 17 letech jsme ho připravovali na vyšší level fotbalu. S Tomášem jsem jednal, ale chce hrát o postup. Vnitřně mě to mrzí, ale respektuji jeho rozhodnutí. Všechovice kvalitu mají, rády by postoupily a já jim to samozřejmě přeji. Nicméně se tady opravdu vytváří konkurenční prostředí s tím, že z hlediska hráčského materiálu to začíná být problém. Nesmíme zapomenout ani na Opatovice. Je to teď takové nahuštěné ve dvou soutěžích.