„Šanci prosadit se má každý, ale času moc není. Nebudu nalhávat, že přijdou kluci z béčka a budou automaticky hrát. Takhle to nefunguje, ale pozici si můžou vybudovat,“ uznává kouč Václav Jílek.

Vzhledem k množství rekonvalescentů (Vaněček, Hála, Yunis, pozn. red.) chtěl mít trenér Jílek v úvodu přípravy pohromadě více hráčů. Z béčka si jich vytáhl hned několik a je jen na nich, jestli šanci dokážou využít.

„Zápasů ani času, aby přesvědčili, moc není, ale určitě svoji minutáž dostanou. S tím jsme je sem brali,“ potvrdil Jílek.

Václav Jemelka
Přesun Jemelky do Baníku definitivně padá. Ze Sparty míří do Ostravy Lischka

Do boje o místo v kádru promluví kromě zmiňovaných „béčkařů“ také navrátilci z hostování. Nejtěžší z nich to bude mít pravděpodobně Jiří Sláma, který v Pardubicích laboroval se zraněním.

„Nastupoval až ke konci, ale i směrem k létu jsme jej chtěli vidět, protože tady je Michal Vepřek, který nebude mít dlouhodobou smlouvu a také Ondra Zmrzlý, o kterého by mohl být teoreticky zájem. I proto tady je také Michal Galus,“ prozradil kouč.

Očekávání od Chytila

Naopak největší šance vystřelit až do základní sestavy se zdá být u Mojmíra Chytila, který prožil výborné hostování v Pardubicích. Odehrál šestnáct duelů a nasázel pět branek. Obzvláště závěr mu vyšel na výbornou, protože v posledních čtyřech zápasech zaznamenal stejný počet gólů.

trenér Václav Jílek
Jílek: Chceme atakovat šestku, od Daňka čekám víc. Proč nechtěl Faltu?

„Slibuji si od něj hodně. Dávali jsme jej na hostování v době, kdy jsme měli čtyři útočníky, ale po měsíci nám zbyl jen jeden, takže by se nám na podzim hodil, ale šli jsme do toho s tím, aby měl ligovou zápasovou zátěž. Nejvíce jsem si přál, aby se střelecky prosadil, zvýšil si sebevědomí a my jej mohli zúročit na jaře. Tenhle plán nám na sto procent vyšel,“ hodnotil Jílek.

Křídlo? Spíše ne

A co víc, v Pardubicích Chytil vystřídal několik postů. „Sám tomu asi nevěřil, že by na těchto postech mohl nastupovat, takže nám to dává určité varianty,“ potvrdil Jílek.

Že by s ním ale počítal na křídlo, kde se Chytil v Pardubicích také objevil, tak to úplně není. „Křídlo podle mých představ to není a cítí to i on. Ale jsou herní varianty, ve kterých se v těch krajních prostorech může nacházet, ale pro mě je to pořád hrotový nebo podhrotový hráč,“ potvrdil kouč, podle nějž je v postové typologii podobný Antonínu Růskovi.

Fotbalisté Sigmy zahájili zimní přípravu. Jan Navrátil
Se Sigmou do Evropy? Bylo by to nádherné, sní Navrátil

„Oba mohou nastupovat na zmíněných pozicích, což nám naskýtá různé možnosti, ale herně jsou typově samozřejmě jiní,“ dodal Jílek.

Náročný přechod z druhé ligy

Dalším hráčem, který se pokusí prosadit, je Patrik Slaměna, jenž hostoval v druholigovém Vyškově.

„U něj to také splnilo účel, měl herní vytížení a sám to kvitoval. Je jen na něm, aby výkony přenesl do našich nároků. Nebude to mít jednoduché, protože skok mezi první a druhou ligou je poměrně značný, ale nachází se v mentálním rozpoložení, které mu dává šanci o pozici tady zabojovat,“ přiblížil Jílek.

Co Piňa a Golenkov?

Hanáci na podzim také testovali ruského útočníka Golenkova, který se ale zranil a musel podstoupit operaci. „Byl na ní v Německu, je v rekonvalescenci a v průběhu by se měl připojit k béčku,“ prozradil kouč.

Za to naskakoval v Moravskoslezské fotbalové lize také Ricardo Piňa.

V tomto rybníčku za fotbalovou brankou na Července občas skončí míč.
Na Července musí při lovu míče použít špagát, čekat na příznivý vítr nebo plavat

„Je to zajímavý hráč, ale je u něj ještě prostor pro práci a zlepšení. Musí se naplno prosadit v béčku, což tam ještě nebylo. Máme jej na očích, ale nejprve se musí stát lídrem jako Jirka Spáčil nebo Štěpán Langer. Potom bude přechod k áčku jednodušší,“ uzavřel Václav Jílek.