Jak vypadá takový standardní měsíc v anglické Premier League, si vyzkoušeli fotbalisté z krajského přeboru. Během měsíce září odehráli sedm mistrovských utkání. Pokud nepřijde na konci podzimu nebo brzy z jara sněhová kalamita nevídaných rozměrů, jen těžko už tuto porci do konce sezony překonají.

Redukovanou zářijovou tabulku vyhrály se čtyřbodovým náskokem Určice. Papírově nejsilnější tým v soutěži začal potvrzovat roli favorita. Jako jediný neprohrál a nasbíral 19 bodů.

Určice měly v září nejlepší obranu ze všech týmům, když dostaly pouhých osm branek. Mimochodem stejně jako HFK Olomouc, kterému ale pevná defenziva vynesla o 9 bodů méně.

Jeden primát však Určickým v září unikl. Nemají nejproduktivnější útok. I přes dvacet nastřílených branek je dokázal přestřílet nováček ze Šternberka, ačkoliv vzájemný zápas vyhrály Určice jednoznačně 6:2. Šternberk se během posledního měsíce trefil jednadvacetkrát a dosáhl úžasného průměru tři vstřelených branek na zápas. Na to, že začínal září na 14. místě s jediným bodem, je to báječný počin.

V tabulce se mužstvo trenéra Oldřicha Sklenáře posunulo o devět míst vzhůru a za to ho vyhlašujeme Týmem měsíce září.

Podobně dobrý měsíc mají za sebou také v Želatovicích, které uhrály během září 14 bodů a jsou hned za Šternberkem šesté.

Mizerný měsíc naopak mají za sebou ve Velkých Losinách. Po solidním začátku a střeleckých koncertech Matěje Šinogla jim trochu došla šťáva. V září uhráli borci z lázeňského města jen tři body, jako jediní nevyhráli a zaznamenali nejhorší propad ze všech (o osm příček).

Pořádný sešup má za sebou i Hněvotín, který spadl dolů o sedm míst.

Co se individuálních výkonů týká, je třeba připomenout výsledky hlasování o Hráče měsíce srpna. Nová anketa mezi fanoušky i samotnými hráči vzbudila slušný zájem. Pořadí se v průběhu hlasování přelévalo a nakonec se vítězem stal kozlovický Lukáš Kaďorek, který předčil litovelského brankáře Jakuba Baču i losinského kanonýra Matěje Šinogla.

Ten byl v srpnu nejlepším kanonýrem soutěže, přesto neuspěl.

Do nového hlasování o Hráče měsíce září nasazujeme aktuálně nejlepšího střelce soutěže Petra Vodáka z Určic, jenž se za poslední měsíc trefil hned devětkrát. V nominaci je i jeho kolega Tomáš Los. Ačkoliv ho trápila nemoc, stihl čtyři branky vstřelit a další připravoval.

Dva zástupce bude mít i Šternberk. Tomáš Hlaváček a Petr Vojtášek dali při cestě Šternberka z podpalubí za sluncem po sedmi gólech.

Nominaci si vysloužili i Michal Škařupa, jenž nejen střelecky táhne fotbalisty Ústí, či Tomáš Urbánek, brankář Kralic, který byl v září třikrát v sestavě kola. Posledním, kdo se bude ucházet o hlasy fanoušků, je oskavský záložník a tvůrce hry Václav Knop.

STATISTIKY KRAJSKÉHO PŘEBORU

BRANKY

V 56 zářijových zápasech padlo 207 branek. O 205 z nich se podělilo 102 fotbalistů, zbylé dva zásahy byly do vlastní sítě. Průměr branek vstřelený v jednom zápase činí 3,69, což je více než v srpnu (3,25) a logicky i než celkový průměr sezony (3,56).

DIVÁCI

Nejvíce diváků chodilo v září opět do Kozlovic, v průměru 280 diváků. Nejméně lidí vidělo fotbal tradičně v Litovli. Každý ze čtyř domácích zápasů navštívilo průměrně pouze 85 platících diváků.

SKOKANI MĚSÍCE

Šternberk a Želatovice (+ 8 míst) – To byla jízda. Šternberk si připsal 5 výher, dvě porážky a ze sestupových pozic zamířil do lepší poloviny tabulky. Želatovice měly o něco vyrovnanější bilanci. Nasbíraly však jen o bod méně a jsou hned za Šternberkem na šestém místě.

PROPADLÍCI MĚSÍCE

Velké Losiny (- 8 míst) – Pouhé tři body ze sedmi zápasů poslaly losinský tým nejkratší možnou cestou do suterénu tabulky.

Tabulka.

KANONÝŘI  V ZÁŘÍ

9 – Vodák (Určice)
7 – Hlaváček, Vojtášek (oba Šternberk)
6 – Kaďorek (Kozlovice)
5 – Koplík (Želatovice), Dohnal (Kozlovice), Stoklásek (Troubky)

BRANKÁŘI V ZÁŘÍ

3 – Nejezchleb (Určice)
2 – Zeman (Ústí)
1 – Kmecik (Konice), Mánek (Kozlovice), Pavelka (1.HFK B), Studený (Oskava), Čech (Želatovice), Vytřísal (Šternberk), Urbánek (Kralice), Benčík (Dolany), Vinklárek (Opatovice), Švrčina (Zlaté Hory), Karabina (1. HFK B).

STŘELCI CELKEM

10 – Vodák (Určice)
9 – Kaďorek (Kozlovice), Vojtášek (Šternberk)
8 – Šinogl (Velké Losiny)
7 – Hlaváček (Šternberk)

BRANKÁŘI CELKEM

3 – Kmecik (Konice), Mánek (Kozlovice), Nejezchleb (Určice), Zeman (Ústí)
2 – Pavelka (HFK B), Studený (Oskava)

Tabulka.