Na podzim trochu paradoxně trenér hranického dorosteneckého týmu, ale předtím po mnoho let profesionální trenér Olomouckého krajského fotbalového svazu, který se staral o krajské i okresní výběry nejrůznějších věkových kategorií a podílel se na rozjezdu krajských akademií.

„To víte, že taková cena zahřeje člověka u srdce. Vážím si jí,“ prozradil Vitonský, která ze svazových služeb odešel oficiálně po konci minulé sezony.

„Zaměstnancem svazu jsem byl 22 let. Za tu dobu jsme zažili dobré i horší roky. Na to, jak malý kraj ve srovnání s ostatními jsme, se nám ale dařilo podle mě dosahovat velmi solidních výsledků,“ míní.

V Hranicích si ještě prodlužuje trenérskou kariéru.

„Začínal jsem tam v 8 letech a s výjimkou vojenské služby ve Vyškově, kdy jsem chytal za Drnovice, jsem za žádný jiný tým nehrál. Je to můj mateřský klub,“ říká.dospělé prý nikdy neměl.

„Vážně nikdy. Hned od začátku jsem se chtěl věnovat mládeži. Bavilo mě to a naplňovalo. V Hranicích jsme dost často hráli žákovskou ligu. Mimochodem perlička, prošli mi tam rukama třeba i sestry Dubcovy, které hráli proti klukům a dnes jsou ve Slavii a v reprezentaci,“ pousmál se Vitonský.

„I v rámci kraje jsem zůstal aktivní. Pořád jsem předsedou trenérsko-metodické komise a podílím se také na organizaci nejrůznějších mládežnických akcí a turnajů,“ prozradil Vitonský.

„Je s tím docela dost práce, abych se přiznal. Na jaře nás čekají zase další akce, takže hranický dorost bude mít nového trenéra,“ uvedl.

Mimochodem právě s nedostatečným počtem kvalitních mládežnických trenérů se český fotbal v posledních letech potýká bohužel až příliš často.

„Za ta léta, co se ve fotbale pohybuji se samozřejmě mnohé změnilo. Co se týká materiálního vybavení, je to nesrovnatelné. Tréninkové podmínky mají mládežnické týmy vynikající. Kvalitní trenéři u mládeže jsou ale pořád problémem,“ přiznává Vitonský.

„Snažíme se dělat akce jako Létající trenéři, kde se předvádějí tréninky a trenéři v menších klubech se seznamují s novými metodami tréninku a podobně. Zaměřit se do budoucna musíme víc i na školy. Důležité je přitáhnout děti ke sportu, jestli to bude fotbal, nebo jiný sport, to už je vedlejší,“ dodal.