A souboj to bude nejspíš ještě pikantnější než dříve v duelech krajského přeboru. Po roční epizodě „projekt farma“ se totiž spousta hráčů ze Sportovního klubu přesunula do Ústí. Jeho trenér Radim Žingor k týmu přišel právě v roce 2014, kdy Sokol kopal 1.A třídu.

Žingor si z hranického dorostu do Ústí vytáhl talentované hráče, které sám ve Sportovním klubu vychovával. Ti pak druhou nejvyšší krajskou soutěž ovládli bez ztráty jediného bodu s neuvěřitelným skóre 104:19. A tento tým to až na pár změn dotáhl letos do divize.

LOUPEŽ HRÁČŮ? TĚŽKO, BYLI ODKOUPENI

Někteří fanoušci hranického fotbalu v tom vidí háček. Po konci spolupráce mezi SK Hranice a malým klubem z vesničky vzdálené asi pět kilometrů se určití talentovaní mladíci v roce 2015 nevrátili do mateřského klubu. Zůstali v Ústí a kopali krajský přebor, kam společně postoupili. Vše však proběhlo dle regulí. Sokol hráče vykoupil za tabulkové hodnoty. „Nebyly to malé peníze. Pro Hranice to bylo finančně výhodné,“ poznamenal Radim Žingor.

S férovým jednáním souhlasí také předseda SK Hranice Miroslav Nehyba, který potvrdil, že současné vztahy mezi oběma kluby jsou na přátelské úrovni. „Trenéři mají na hráče vliv. Někteří chtěli hrát za Ústí a my jsme se domluvili, že je pustíme. Na spolupráci mezi oddíly nemůžu říct ani popel, vždy jsme se dohodli,“ upřesnil Deníku šéf hranického oddílu.

Jak přátelské to bude v neděli na hřišti, to těžko odhadovat. Jisté je, že oba týmy nechtějí propadnout přílišným emocím. „Víme, že nás v Ústí čeká bouřlivé prostředí. Na to kluky připravujeme. Nechceme to nějak moc hecovat, abychom do Ústí přijeli s krvavýma očima a trhali si tam maso. Jedeme tam udělat výsledek. Na rozdíl od soupeře ty body potřebujeme,“ prohlásil kouč SK Hranice Jan Jursík.

Podobně to vidí také ústecký lodivod. „Nechci, aby došlo k nějaké nevraživosti nebo hádkám. Nejhorší by bylo, kdyby se to na hřišti nějak zvrhlo a mančafty by pak na to doplácely v dalších zápasech,“ uvědomuje si Radim Žingor.

ÚSTÍ JE FAVORITEM. AŤ CHCE NEBO NE

Právě jeho tým však do derby půjde v těžké roli favorita. Ústí coby nováček vede divizi, Hranice se teprve nedávno probraly z obrovského výsledkového i herního trápení.

„Klukům vtloukáme do hlavy, že derby nemá nikdy favorita. Tyto zápasy se rozhodují úplně jinak. Postavení v tabulce ještě nikdy žádnému týmu derby nevyhrálo,“ upozorňuje trenér Sokolu.

„Nemáme co ztratit. Lezeme z výkonnostní a výsledkové díry. Tak to prostě je. Rozhodne momentální forma, chuť, a možná troška štěstí. Pokud to kluci odmakají, tak by to mohl být pěkný fotbal. Pokud by se nám podařilo bodovat, tak to bude bonus,“ má jasno hranický Jan Jursík.

Jisté je, že na vesnici, která má oficiálně k 1. lednu tohoto roku 556 obyvatel, bude minimálně srovnatelný počet lidí v neděli dopoledne sledovat fotbal. A spousta z nich bude z Hranic, odkud se do Ústí chystá i speciální autobus s fanoušky.

„Snažíme se na to připravit i tak, aby diváci měli nějaký servis, protože to nebude jako vždy, kdy přijde dvě stě padesát lidí,“ předpokládá Radim Žingor.

Hráči se navzájem dobře znají, trenéři spolu dříve působili u mládeže SK Hranice, o vysokou návštěvu nebude nouze, o peprné poznámky fanoušků taky ne. To vše nahrává výjimečnosti a atraktivitě nedělního utkání. Jeho výkop je na programu v 10 hodin dopoledne. Tak si nezapomeňte v neděli malinko přivstat.

DERBY V MINULOSTI

7. 8. 2010: SK Hranice - Ústí 1:3 (0:0)
7. 11. 2010: Ústí - SK Hranice 0:2 (0:1)
22. 10. 2011: SK Hranice - Ústí 2:1 (1:0)
27. 5. 2012: Ústí - SK Hranice 1:6 (1:1)