O možných příčinách neúspěchů a následných plánech na jaro jsme si popovídali s trenérem týmu SK Hranice Petrem Zatloukalem.

Po podzimní část sezony jste v průběžné tabulce na třinácté pozici. Předpokládám, že tedy o spokojenosti nemůže být řeč.
Určitě ne. Myslím si, že to umístění rozhodně neodpovídá možnostem hranického týmu, takže v tomhle je třináctá příčka zajisté zklamáním.

S jakým cílem jste vůbec do sezony vstupovali?
Pokud budu mluvit sám za sebe, tak jsem věřil, že právě po podzimu budeme v tom klidném středu. Předpokládal jsem, že jsme mohli mít těch 23 – 24 bodů, a to mohlo třeba stačit na sedmé, osmé místo, což by bylo odpovídající.

Na podzim jste vsítili 22 branek, jste s tímto výsledkem spokojený?
Není to nejhorší, pokud se tedy podívám na ostatní soupeře. Na druhou stranu mě tento počet mrzí z toho důvodu, že jsme si vytvořili těch gólových možností dostatek, ale bohužel většinu jsme právě neproměnili. Nemáme žádného střelce, který by nás právě táhl za těmi body.

Částečně na to navážu. Jak hodnotíte efektivitu útočníků? Máte tam nadějné hráče jako Kušner či Orava…
Kušner i Orava jsou mladí kluci, kteří v podstatě s fotbalem na této úrovni začínají. Hráli doposud spíše v dorostu a nastupovali v krajském přeboru, kde se byli schopni prosazovat. Tato soutěž už je kvalitou výš, tudíž si myslím, že by chlapci potřebovali ještě sezonu, aby se otrkali. Přece jenom zjistili, že hráči soupeře jsou důraznější, rychlejší a fotbalově vyspělejší. Tady v tom byl tak trošku zkrátka problém. Nebylo to ani tak o jejich nezkušenosti, ale spíše o schopnosti tu bránu trefit. Pokud by šance proměnili, tak bychom určitě bodů měli více. Oni ale mají ještě všechno před sebou. Věřím, že se poučí a co nyní neproměňovali, na jaře proměňovat budou.

Podařilo se vám vyhrát čtyři zápasy. Kterého výsledku si ceníte nejvíce? Z pohledu skóre se nabízí vítězství 5:1 v Brumově. Bylo to z vaší strany ten nejpovedenější zá­pas?
Výsledkem to byl samozřejmě luxusní zápas. Vyhrát na soupeřově hřišti a navíc takovým rozdílem je opravdu výborné. Ono, i když se Brumov pohybuje na spodních příčkách tabulky, tak zápasy tam rozhodně nebývají jednoduché. Samotný duel nevypadal tak, jaký byl nakonec výsledek. Pokud by domácí proměnili některé své příležitosti, výsledek mohl být klidně i 5:5. Z toho pohledu si ho cením.
Pokud bych opravdu měl nějaký zápas vyzdvihnout, tak nejspíš by to byl hned ten první doma s Mikulovicemi. Herně i takticky se nám dařilo, navíc jsme dokázali zápas úspěšně dohrát i v deseti.

Naopak, které vystoupení považujete za nejhorší? Je to právě to v Karviné, kde jste prohráli 5:0?
Zcela určitě. Jako tým jsme neměli nic, co by se vůbec pozitivně hodnotit dalo. Utkání jsme nezvládli takticky. Po předchozí výhře si kluci asi mysleli, že to půjde samo. Mohlo tam dojít i k určitému podcenění soupeře. Navíc jsme neproměnili v závěru poločasu pokutový kop. Po všech stránkách to bylo prostě špatné.

Dá se říci, že na neúspěšných výsledcích sehrálo roli i to, že tým Hranic má k dispozici malý počet hráčů?
Je to samozřejmě také jeden z těch faktorů. Chyběla nám v kádru větší konkurence, tím myslím kvalitu. Na ostatní hráče nebyl potřebný přirozený tlak, který by je donutil na hřišti předvádět lepší výkony.

Jak hodnotíte přístup hráčů. Splnili všichni vaše očekávání, nebo zkrátka mají někteří i na víc?
Když vezmu tým jako celek, tak samozřejmě všichni mají na víc. Nemůžu říct, že by mě někteří hráči zklamali, ale spíše mě mrzí právě to už zmíněné proměňování šancí. Navíc mi hlavně nejde do hlavy, že nejsme schopni proměnit čtyři pokutové kopy. Nepočítám-li ty naše mladé útočníky, trošku nechápu, proč své šance neproměňovali i ti zkušení. V některých činnostech se hráči jakoby nedokázali ztotožnit s úrovní soutěže. Rozdíl oproti krajskému přeboru je znát. Musím však říct, že v době, kdy se nám nevedlo, tak u hráčů morálka neopadla a nadále na tréninku dobře pracovali.

Posily? Spíše hráči z okolí

Lze očekávat nějaký pohyb v kádru? Hrozí nějaké odchody, popřípadě máte už vyhlédnuté nějaké posily?
V podstatě se dá říct, že podzim nebyl úspěšný. Byla určitě větší očekávání a bude potřeba něco změnit. Je to nyní otázka na vedení klubu. Já nemůžu nyní hovořit co dál, neboť nevím, zdali vůbec budu u týmu pokračovat. Teď se bude vše nějakým způsobem analyzovat a uvidíme, co to přinese.

Přece jenom, jestliže budete u týmu nadále pokračovat…
Osobně mám o posílení kádru nějakou představu. Jednalo by se spíše o hráče z okolí našeho regionu. Ale v současné době je předčasné vůbec o tom mluvit, možná to už nebude otázka pro mě…

Jaký by případně byl váš harmonogram přípravy?
S kolegou Karlem Hodisem (asistent trenéra – pozn. red.) o tom hovoříme prakticky pořád. V přípravě musíme na řadě věcí zapracovat a také rovnou změnit. V Hranicích budeme mít turnaj, na kterém se utkáme nejen s místními týmy, ale také s účastníky z vyšších soutěží. Chtěli bychom udělat i nějaké to soustředění, ale bude záležet hlavně na dostupných finančních prostředcích. Uvidíme, co bude.

Jaké jsou ambice pro jarní část sezony? Myslíte si, že se na jaře tým herně i výsledkově zvedne? Přece jenom je soutěž vyrovnaná a posun do vyšších pater určitě není nereálný…
V tomhle jsem optimista. Věřím, že pokud tým zůstane pohromadě, i bez případných větších posil, a kluci na určitých věcech více zapracují, tak ty body bude získávat. Trošku nám nahrává i to, že v rozpisu na jaro máme většinu týmů ze spodní části tabulky doma. Sice je pravdou, že jsme na podzim doma zbytečně ztratili mnoho bodů, ale určitě máme na to, abychom aktuální ztrátu dohnali a dostali se do klidného středu tabulky.