Připočítáme-li i šest týmů z okresu, které hrají krajské přípravky, aktivně hraje mistrovskou kopanou přípravek více než čtyři sta benjamínků ve věku šest až deset let.

Budoucnost oddílů a celého přerovského fotbalu je právě na nich. Je reálná šance, že se právě z těchto adeptů budou tvořit družstva Přerovska, u kterých se dočkáme druhé ligy kopané, jako tomu bylo v minulosti.

Benjamínci hrají s velkým zaujetím a nasazením. Také podpora ze strany rodičů, trenérů a diváků je veliká. Jen aby v nadšení vydrželi. Důležitý ve vývoji mladých fotbalistů je jejich přechod do žáků od deseti let, kteří už hrají na velkém hřišti. Tento skok, kdy někteří končí s aktivním fotbalem, je důvodem toho, že hra na velkém hřišti už pro některé není tak jednoduchá.

Samotná hra dětí začíná být i pro rodiče méně konkrétní a tím atraktivní, pro diváky zdánlivě nevynikne hráčské umění. Velké vzdálenosti jsou pro desetiletého hráče náročnější a vysilující.

Tuto prudkou změnu má utlumit mistrovský turnaj určený pro mladší žáky deset až dvanáct, kteří hrají na jedné polovině hřiště. Tento systém se jeví jako velmi vhodný, aby skok do velkého fotbalu nebyl tak stresující. Zatím jsou zde zapojena čtyři družstva okresu.

Starší přípravka

Druhý turnaj starších přípravek ročníku 1998 a mladších 4+1 se uskutečnil na dvou hřištích v Tovačově. Hřiště jsou velikostí přizpůsobena věku a počtu hráčů, možná proto o dramatické okamžiky není nouze.

Turnaje se zúčastnily celky Sokol Tovačov, TJ Sokol Horní Moštěnice, Sokol Říkovice, Sokol Soběchleby, Sokol Újezdec a FK Vlkoš.

Volno měl sedmý účastník FK Kozlovice. Výsledky i celková hra na turnaji dokázala, že se výkonnostní rozdíly ve druhém roce systému 4+1 stírají. Způsob hry, pravidla i prostor hřiště přestávají být problémem.

Oddíly, které mají delší tradici v malé kopané benjamínků, přece jen mají trochu na víc. Například oddíly So Soběchleby, FK Vlkoš a So Tovačov. Je to však jen dočasné. Šest uvedených družstev odehrálo celkem patnáct utkání, každé pět, to je každý s každým. Z vítězství se nakonec radoval So Soběchleby se ziskem dvanácti bodů, když prohrál jen jedno utkání.

Druhý skončil FK Vlkoš se stejným počtem deseti bodů jako třetí So Tovačov. S odstupem byl poté pátý So Horní Moštěnice se čtyřmi body a poslední So Újezdec s jediným bodem za remízu.

Václav Karabina