Byla to zpráva, která otřásla celým fotbalovým světem. Brazilec Pelé zemřel v 82 letech poté, co se od loňského září trojnásobný mistr světa léčil s rakovinou tlustého střeva. Během své neuvěřitelné kariéry nastřílel podle agentury AP 650 ligových gólů a 1281 branek ve všech soutěžích, není proto divu, že se nejen pro své krajany stal legendou.

Jaké byly reakce na úmrtí v rodné zemi? Deníku se podařilo získat reakce tří Brazilců. 

Pelé se svou první manželkou Rosemeri a prvorozenou dcerou Kelly Cristinou (rok 1967).
Pelé svou přezdívku nenáviděl. Váže se k ní překvapivá historka

Edno Cerqueira Junior, inženýr-geotechnik 35 let, Fortaleza:
„Oceňuji jeho fotbalové umění. Jeho odchod je smutný. Přidám událost, kterou znám z četby a vyprávění. Myslím na ni. V roce 1969, během turné fotbalového klubu Santos po Africe, Pelého přítomnost na chvíli zastavila konflikty v Belgickém Kongu a Nigérii. Jeho brilantní fotbal zkrátka přerušil občanskou válku.“

Paulo De La Fuente, manažer, 39 let, Rio de Janeiro:
„Smutná událost zasáhla naši rodinu v poklidném Unamaru (lokalita ve státě Rio de Janeiro - pozn. red.), kde se žádné akce nekonají. Po celé Brazílii se ale Pelému dostává pocty od mnoha lidí. Na stadionu Maracana v Rio de Janeiro lidé pokládají na jeho počest květiny. Některá města vyhlásila sedmidenní smutek. Třeba Santos v aglomeraci São Paulo, kde léta hrál, nebo město Três Corações ve státě Minas Gerais, kde se narodil. Zástupy lidí přicházejí také k jeho rodnému domu. Televize Globo přerušila naplánované vysílání a celý program věnuje Pelému.“

„Federální vláda vydala oficiální nótu. Inácio Lula da Silva, který byl zvolen novým prezidentem, prohlásil, že měl tu čest sledovat Pelého živě při jeho fotbalové show. Mimochodem, příbuzní zesnulého fotbalisty požádali, ať jeho tělo zůstane zatím v nemocnici, kde zemřel. Chtějí totiž, aby bylo na fotbalovém stadionu klubu Santos vystaveno až 2. ledna, tedy po inauguraci Luly. Co dodat? Nálada je nostalgická. Všichni uctíváme všechen jeho talent a úspěšnou kariéru. I pro mě byl, je a zůstane králem fotbalu.“ 

Teenager Pelé se po vítězném finále MS 1958 rozplakal, utěšoval ho brankář Gilmar.
Svět truchlí. Pelého oplakávají Messi a Ronaldo, úmrtí legendy zasáhlo i Bolta

Ricardo Quiroga Vinhas, právník a odborář, 48 let, Rio de Janeiro:
„Brazilci jsou smrtí Pelého velmi zarmouceni. Tento král fotbalu se stal nejznámějším Brazilcem na světě. I když jsme všichni věděli, že jde o smrtelnou nemoc, jeho úmrtí pohnulo zemí a vyvolalo účast sportovců, politiků i umělců. Pelého smrt je pro brazilský lid velkou ztrátou.“

„Pro mě - bez ohledu na problémy, které Pelé měl, to byl nejlepší fotbalista na světě. Pro svět, kde je stále hodně rasismu, je významné, že byl černoch. Naživo jsem ho sice neviděl hrát, naučil jsem se ho ale obdivovat na základě toho, co jsem o něm slyšel, a z videí s ním, která jsem sledoval.“