V neděli večer se na slavném Nou Campu sešlo 84 817 diváků. A mezi nimi i osm borců z Hranic na Moravě, vítězů druhého ročníku Zaměstnanecké ligy Deníku. Odměnou jim kromě poznávání krás Barcelony a „malého clásica“ byla jakožto velkým fanouškům Barcy výhra domácích 4:0.

„Vidíš tu přesnost? To je mazec,“ kroutili borci z týmu SSI Schäfer hlavou už během rozcvičky při pozorování střel a dlouhých nákopů nejen Lewandovského a spol.

Na Nou Camp dorazili z hotelu pěšky asi hodinu a půl před zápasem a byla tak spousta času na poznávání barcelonského svatostánku i jeho okolí. Že bude narváno, bylo jasné hned zpočátku. Mačkání se v davu před otevřením jedné z bran stadionu není ničím pro jedince trpící sociální fóbií.

Odměna ale pak stojí za to. Zvlášť, když se domácím daří. V neděli Barcelona po 22 minutách a trefě Lewandovského vedla už 3:0. A na Nou Campu to žilo.

„Je to jasné, Barcelona vede 3:0 zaslouženě. Atmosféra je tady parádní, bavíme se,“ okomentoval první půli bývalý ligový fotbalista Tomáš Čáp, dnes asistent trenéra třetiligového nováčka z Hranic.

Mančaft SSI Schäfer z Hranic v červnu uspěl v konkurenci dalších 152 celků a vychutnává si tak luxusní zájezd do Španělska.
Zaměstnanecká liga Deníku: Amatéři z Hranic (a „ligáč“) se vydali na Nou Camp!

Muž zápasu? Bylo jasno

Nejvíce nakonec zazářil Ousmane Dembelé. Ve druhém poločase po dalším z jeho pasů uzavřel na 4:0 Ferran Torres. Dembelého bilance v utkání byla 1+3. „Gól a tři asistence? Není co dodat,“ měl o hráči utkání jasno nejlepší střelec poslední Zaměstnanecké ligy Jakub Marek.

„Za mě byl ten zápas naprosto super. Viděli jsme čtyři góly a Barcelona to měla celou dobu pod kontrolou. Paráda,“ rozplýval se hráč SK Hranice.

Zaměstnanci společnosti SSI Schäfer měli lístky do sektoru 452 ve třetím prstenci slavného svatostánku, v místech pod ikonickou obří tabulí se skóre.

„Měl jsem strach, jak uvidíme, byli jsme na tribuně dost vysoko, ale měli jsme krásný přehled o hře, takže super,“ dodal Marek.

Hraničtí borci pak ještě dlouho rozebírali skvělý výkon Baldeho či neskutečný přehled Busquetse a v pondělí odpoledne zamířili zpátky domů. Jakub Marek s Tomášem Čápem vymění v pátek Nou Camp za stadion Slovanu Rosice, kde jejich SK Hranice čeká duel 13. kola MSFL.

O clásicu Athletic – Barcelona:
Dva z nejstarších španělských klubů nikdy nechyběly jedinou sezonu v nejvyšší domácí soutěži, proto je šlágr Athletic Bilbao – FC Barcelona třetím nejhranějším utkáním ve Španělsku, častější jsou pouze utkání obou soupeřů s Realem Madrid. I proto přívlastek clásico, jde o tradiční rivalitu, nikoliv o derby založeném na blízké geografické vzdálenosti.
Jak Barcelona, tak i Athletic Bilbao přikládají velkou váhu výchově vlastních odchovanců a mají podobnou roli v národní fotbalové kultuře. Athletic dokonce stále razí unikátní filozofii, kdy by za něj měli nastupovat pouze Baskové či odchovanci baskického klubu. Barcelona zase svým věhlasem chce šířit povědomí o Katalánsku a jeho identitě.
I proto mají oba kluby napříč historií dobré vztahy s výjimkou počátku 80. let minulého století. Při vyhecovaném utkání v září 1983 přišel ostrý zákrok Goikoetxey zezadu na barcelonského Diega Maradonu, po kterém argentinská superstar do ledna byla mimo hru. Athletic pak coby úřadující mistr ligy titul obhájil, Barca se dočkala v roce 1985.
V současné době pochopitelně dominuje Barcelona, zatímco Athletic Bilbao poslední velký ligový úspěch zaznamenal v sezoně 1997/98, kdy bral titul vicemistra. Poté vyklidil přední příčky. Rivalita mezi oběma kluby proto už je spíše historická.