V současné době v našem sboru působí šestatřicet činných členů, z toho deset tvoří zásahovou jednotku, zřízenou obecním úřadem,“ upřesnil velitel místních hasičů Petr Kratochvil.

Soutěžit začaly i ženy

Kromě kvalitní zásahové jednotky, se v Rokytnici mohou pochlubit i úspěšnými soutěžními družstvy. Rokytnický hasičský sbor reprezentují hlavně soutěžní družstva mužů a dětí.

Ta fungují už několik let a na soutěžích podávají rok od roku lepší výsledky. „Letos se náš sbor ale může pochlubit také vznikem družstva žen, které se nenechalo zahanbit a po několika závodech bojuje na soutěžích o první příčky,“ řekla jedna z členek nově vzniklého soutěžního družstva žen Hana Lašáková.

Všechny týmy bojují o umístění především na soutěžích Velké ceny okresu Přerov, avšak když je čas a chuť, účastní se i jiných, zajímavých soutěží.

„Jde o noční závody nebo například netradiční závody koňských stříkaček v Radslavicích, kde držíme už dva roky po sobě 1. místo,“ dodala Lašáková.

Poslední velké úspěchy zaznamenali hasiči i hasičky z Rokytnice právě před několika dny, a to na soutěži ve Stříbrnicích, která se uskutečnila v sobotu 12. září. „Družstvo mužů se umístilo na krásném 1. místě v rekordním čase 15:87 sekund a ženy na 2. místě s časem 22:28 sekund. Oba tyto časy jsou našimi nejlepšími časy dosaženými v soutěži v letošní sezoně,“ vyzdvihla výsledky svých kolegů i kolegyň Hana Lašáková.

Nejen zábava, ale i vzdělávání

Nejenže se místní hasiči starají o bezpečnost a pomáhají při tíživých situacích, jako jsou povodně či drobné požáry, ale starají se i o to, aby se jejich sousedé v Rokytnici nenudili.

„Každoročně pořádáme ples, vodění medvěda, sběr železného šrotu a na dětský den vyrábíme pro děti pěnu,“ vyjmenoval Petr Kratochvil.

Místní hasiči ale nezapomínají ani na průběžné vzdělávání. „Zúčastňujeme se pravidelných školení pořádaných hasičským záchranným sborem v Přerově. Loni se také pět našich členů zůčastnilo dvoudenního školení na mimořádné události na Libavé,“ řekl velitel. Kromě toho všeho se snaží šířit hasičskou

osvětu i ve svém okolí. „V pátek dopoledne se například bude náš sbor spolupodílet spolu s městskou policií Přerov, policií České republiky a záchrannou službou na ukázkách pro Základní i Mateřskou školu v Rokytnici,“ do­dal.

Mládí vpřed

Hasiči v Rokytnici mají sice vynikající družstvo mužů a od letoška i žen, nezapomínají však ani na své budoucí nástupce. Soutěžní družstvo dětí tak má v místním sboru velkou podporu.

Soutěžní družstvo žen vzniklo v letošním roce a už teď má za sebou několik úspěchů.

Hasiči mezi sebe přijmou každého, kdo projeví zájem. „Všechny děti, které by měly zájem o hasičský sport a chtěly by posílit řady našeho soutěžního družstva dětí, jsou v našem sboru srdečně vítány. Stačí jen, aby rodiče kontaktovali starostu sboru nebo vedoucího mládeže Jiřího Zoubka,“ dodala Lašáková.

Naděžda Švrčková