Časté požáry v obci byly v roce 1893 podnětem pro založení vlastního hasičského sboru. V dřívějších letech totiž Skalička postupně prakticky celá vyhořela.
Původně byli hasiči sdruženi pod názvem Dobrovolná jednotka hasičská. První stříkačku zakoupil obecní úřad za 720 zlatých. Dnešní technika, kterou hasiči ze Skaličky používají, je zastaralá a potřebovala by obnovu.
„Máme jeden sportovní a jeden zásahový vůz. Co se týče oblečení, jsme na tom docela slušně. Hasičský záchranný sbor totiž rozdával všem jednotkám po pěti zásahových oblecích včetně botou. K tomu jsme si dokoupili zásahové přilby,“ popsal velitel Jaromír Honeš.
Ten byl do své funkce zvolen loni v srpnu. Konec června byl i ve Skaličce ve znamení nečekaných povodní. Hasiči zjistili, že k dobrému fungování a záchranně majetku a lidských životu nestačí jen dobrý zásahový stroj, ale potřeba je i kalové a plovoucí čerpadlo.
„Snažíme se domluvit nějaký nákup. Potřebovali bychom doplnit nějakou výbavu. Mluvil jsem o tom i s paní starostkou. Ta o tom ví, ale obec má teď jiné priority,“ posteskl si Honeš.
Hasiči, kteří koncem loňského roku evidovali téměř sedm desítek členů, přiznávají, že jejich úspěchy na soutěžích nejsou momentálně zrovna chvályhodné. „Snažíme se zaměřit na trénink mladých, o který ale bohužel nemáme moc zájemců. Děti nám už odrostly,“ řekl velitel.
Výroční zprávy z jednotlivých let vzpomínají například na úspěšnou účast na prvním ročníku celostátní hry Plamen. V roce 1987 si přivezli 3. místo. K poslednímu požáru vyjížděli z loni opravené hasičské zbrojnice v loňském roce, kdy hořela hospodářská budova. „Těch požárů není tolik, ale počasí je stále extrémnější,“ podotkl Jaromír Hadaš.
Při povodních v roce 1997 pomáhali evakuovat obyvatele Ústí a osady Kamenec, letos v červnu se vylila část místního potoka a zaplaveny byly jen čtyři objekty v obci.