To znamená, že v případě požáru či jiné mimořádné události, jako jsou dopravní nehody či zásahy po silném větru a bouřce, musí po houkání sirény do pěti minut opustit hasičskou zbrojnici, a to nejméně v počtu čtyř záchranářů, kteří zrovna doma drží pohotovostní službu.

Hasiči z Opatovic ročně vyjíždí ke zhruba dvaceti událostem. Z poslední doby pamatují například celonoční zásah v Kyžlířově, kde žhář podpálil rodinný dům, nebo šestnáctihodinový výjezd k požáru seníku u Soběchleb.

Jejich úkolem je většinou zásobovat vodou cisternu profesionálních hasičů. V případě, že jsou profesionálové příliš zaneprázdnění, může se stát, že k požáru vyjedou sami.

„Máme v podstatě stejné obleky jako profesionální hasiči, naše vozidlo, se kterým vyjíždíme, je vybaveno dýchacími přístroji, základními přístroji pro vyproštění účastníků dopravní nehody, máme tam i čerpadlo pro případ povodní a přívalových dešťů,“ popsal výbavu Tatry T – 815 starosta opatovických hasičů Radek Klanica.

Hasiči z Opatovic se pravidelně zúčastňují i nejrůznějších soutěží. Sami dvakrát ročně hasičskou soutěž pořádají. Nejmladším členům je šest let a letos poprvé vyrazili i na soutěže. Ti starší jsou již zkušenější a podařilo se jim postoupit do krajského kola.

A kde dobrovolní hasiči z Opatovic trénují, aby jejich výsledky nejen na soutěžích, ale i u opravdových požárů byly co nejlepší? „Ve spolupráci s obcí nám byla propůjčena nedaleká louka. Byli bychom však rádi, kdyby se zde do budoucna postavil areál, který by skutečně odpovídal našim představám. Pokud zde totiž chceme pořádat soutěže, musí se konat na fotbalovém hřišti,“ posteskl si na závěr Klanica.