Při příležitosti 90. výročí od založení sboru jim byla v roce 1972 zakoupena Avia, kterou používají dodnes.

Jak sami hasiči přiznávají, auto to není ideální. Například v případě požáru někde uprostřed lesa by mohli zůstat stát někde na kraji a dál by se nedostali. Přesto o svého červenobílého miláčka pečují s láskou a opatrností.

„Je sice nejstarší v okrese Přerov, ale zároveň nejpěknější,“ podotkl velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů Drahotuše Václav Šnejdrla. Svá nejlepší léta má drahotušský sbor již zřejmě za sebou.

V 70. letech minulého století jejich řady čítaly i přes stovku členů, dnes je jich okolo šedesáti.

Kvůli malému zájmu ze strany dětí však museli před pár lety přejít k nepopulárnímu kroku – zrušení dětského soutěžního družstva. „Děti, které soutěžily, postupně odrostly a jsou z nich dnes dvacetiletí členové dospělého týmu nebo výjezdové jednotky. Je to škoda, že nyní družstvo dětí nemáme. Dříve se totiž pravidelně umisťovalo v rámci okresu i na prvním místě,“ posteskl si Ladislav Koutný, starosta sboru.

Družstvo dospělých hasičů trénuje v pravidelných intervalech dvakrát týdně na místním sokolském fotbalovém hřišti. Zúčastňuje se také Velké ceny okresu Přerov o putovní pohár Leopolda Koutného.

V letošním roce zatím hasiči z Drahotuš nevynechali téměř žádnou akci. „Naše výsledky jsou celkem slušné. Časy se pohybují kolem dvaceti sekund, což je výrazné zlepšení proti dřívějšku, kdy nám to trvalo i přes půl minuty,“ zhodnotil Koutný.

Co se hasičům v Drahotuších nelíbí?

Při ohrožení je všechny svolává jen jedna siréna. A na tu jsou prý Drahotuše příliš velké. „Siréna je na hasičárně. Mnohdy se stane, že fouká vítr takovým směrem, že ji v Drahotuších slyší opravdu jen málokdo. Dříve byla siréna i na kostele, to se ale nelíbilo faráři,“ sdělili hasiči.

Současně navrhují také řešení. Podle nich by nebylo špatné umístit další sirénu na budovu místní školy. S technikou na tom v Drahotuších také nejsou nejlépe. Sami se přirovnávají k době Marie Terezie.

O tom, že se investice v této oblasti vyplatí, se město Hranice přesvědčilo nedávno na vlastní kůži. Vloni zakoupené plovoucí čerpadlo odvedlo svou službu při bleskových povodních. Kromě měj používají členové sboru také ponorné čerpadlo k odčerpávání studní.

Poslední zásah při požáru pamatují hasiči v Hranické ulici letos na jaře. V červnu se pak zúčastnili preventivního cvičení v základní škole, při kterém doplňovali vodu do cisterny profesionálů.