Po celou dobu své existence, kterou nepřerušily ani dvě světové války, si nejstarší spolek v obci udržel ve svých řadách okolo patnácti až dvaceti členů.

Nejstarším členem sboru je dnes 89letý pan Roháček, který mezi místními hasiči působí přes šedesát let. Kolegové jej chválí. Vždy, když je nějaká kulturní akce, rád se jí zúčastní a zajímá se o své okolí.

Už tři roky funguje v Malhoticích také sportovní hasičské družstvo. „Vždycky se to pohybuje v takových intervalech. Někdy musíme čekat, až nám děti dorostou, protože pro založení družstva je zapotřebí aspoň sedm členů,“ vysvětlil starosta sboru František Kobliha.

Kluci trénují a cvičí, kde se dá. Využívají také letos nově otevřeného hřiště v Provodovicích, které slouží hasičům z celého okrsku. Sportovnímu družstvu se celkem daří. Letos například získalo putovní pohár starosty obce Čechy.

Několikrát do roka se hasičský spolek významně podílí na kultuře v Malhoticích. Po Novém roce je to vodění medvěda a končinová zábava, dvakrát za rok pořádají taneční zábavu, zvou do obce ochotnické divadelní spolky a v neposlední řadě zdobí vánoční strom.

Akcí číslo jedna je ale kácení máje. „Máme tady takový speciální způsob kácení májky. Vlastně to ani není kácení. Máj se sklopí na speciálním kloubu. Dnes už to sice mají i vesnice v okolí, ale my jsme s tím začali,“ podotkl Kobliha.

Bez obce a dalších sponzorů si hasiči nedovedou svůj život představit. I díky nim mohli v nedávné době dvakrát opravit a přestavět hasičskou zbrojnici a také loni pořídit novou, výkonnější stříkačku, se kterou už mladí hasiči na soutěžích nezaostávají.

KOZLŮV POČIN

JSDH Malhotice patří do skupiny JPO5. Vypomáhají tedy jen u místních požárů. Poslední pamatují asi před třemi lety.

„Když v obci hoří, jsme na místě první. Naše vybavenost není zas tak špatná, letos jsme vyfasovali od ministerstva vnitra pět nových zásahových obleků včetně botou, ale schází nám dýchací přístroje,“ popsal zástupce starosty sboru Miroslav Kuchtinec.

Ten se podle jeho slov cítil tři dny po posledním požáru přiotrávený, protože se nadýchal nebezpečného kouře.

Letošní bleskové povodně se Malhoticím vyhnuly. Dodnes mají ale někteří členové sboru na paměti povodně z roku 1997, kdy zahrozil místní potok a zaplavil několik sklepů. Hasiči pak pomáhali občanům s úklidem.