Stačí zmínit následující – pomůže Jaromír Jágr k návratu Kladna mezi elitu? Nebo postoupí legendární Vsetín v roli černého koně? Dovede Václav Prospal ambiciózní České Budějovice konečně do extraligy? Odpovědi přinese právě první liga, která v uplynulé sezoně zaznamenala rekordní návštěvnost. Ta by měla opět jít nahoru.

„Všechna mužstva posílila, ta soutěž bude nabitá dobrými hráči. Vážíme si každé sezony, kterou můžeme pro město a naše fanoušky v lize odehrát,“ uvědomuje si trenér HC Zubr Přerov Petr Dočkal, jehož na prvoligové lavičce čeká čtvrtá sezona v řadě.

Zubři se pokaždé od návratu do druhé nejvyšší soutěže podívali do play-off, pokaždé skončili ve čtvrtfinále. Letos jsou cíle stejné, tajným přáním je však semifinále. V přípravě to ale výsledkově skřípalo, Přerované zvítězili pouze dvakrát z jedenácti zápasů. Těžko však těmto mnohdy vyrovnaným duelům přisuzovat velkou důležitost.

„Příprava proběhla dle představ, co se týče tréninku a zápasového vytížení hráčů. Měli jsme letos trošku jiný model než v předchozích letech. Vzhledem k postupu juniorů do extraligy jsme zkoušeli ve více než polovině přípravných zápasů mladé hráče a kluky, kteří by nám zapadli do základu mužstva,“ vysvětluje Petr Dočkal.

Ivan Rachůnek
Zvučná posila Zubrů Rachůnek: Výsledky v přípravě na ligu nemají vliv

ZUBŘI UDRŽELI OSU TÝMU, PŘIŠEL RACHŮNEK

Konečná soupiska Přerova tak doznala několika změn. Zubři se rozloučili s obráncem Chmelířem, gólmanem Šimbochem, veteránem Pláškem a počítat už nemohou ani s pomocí hradeckého forvarda Jana Bergera a nejspíš ani Karla Pláška mladšího, který v přípravě patřil mezi tahouny Komety.

Velkou posilu však Přerov získal v bývalém reprezentantovi Ivanu Rachůnkovi či navrátilci z Havířova Marku Sikorovi. Kádr pak doplnil také vsetínský brankář Michal Šurý, pardubický útočník Jaroslav Moučka či bývalá opora Kadaně Darek Hejcman.

Z mladíků, kteří mohou pomoci i extraligové juniorce, se v A-týmu předvede bek Mikuláš Pohl a forvard Patrik Mašín z Hradce Králové, šanci dostane i odchovanec Daniel Indrák s brankářem Danielem Šimonů.

„Osa týmu zůstala pohromadě. Jako trenéři nemůžeme být nikdy spokojení. Samozřejmě bychom chtěli disponovat širším kádrem, ale pracujeme s prostředky, které máme,“ připomíná Dočkal.

Jeho tým vyjede na led poprvé v sobotu. Na domácím ledě hostí od 17 hodin jednoho z adeptů na postup – jihlavskou Duklu.

„Hráči už jsou samozřejmě natěšení na první mistrovské utkání. Je cítit, že už to vypukne, vždy je znát nějaká nervozita. Té se musíme zbavit,“ ví dobře trenér Zubrů.

Právě Jihlavu však Přerov dokázal v rámci přípravného Zubr Cupu porazit.

„Patří k favoritům celé soutěže. Přípravný zápas můžeme hodit za hlavu, mistrovské utkání bude úplně jiné. Jihlava disponuje zkušenými hráči, do utkání půjde jako favorit, ale hrajeme doma, nasazení a výkon tomu musejí odpovídat.

JESTŘÁBI PŘED SEZONOU HLEDAJÍ STŘELCE

Hokejisté Prostějova se na úvod Chance ligy také představí doma. V sobotu od 18 hodin přivítají Vsetín. Jestřábi v minulé sezoně bavili ofenzivním hokejem. Hned tři jeho útočníci se umístili na špici kanadského bodování a podobným stylem by se chtěli prezentovat i v novém ročníku. Otázkou však zůstává, jak na útok dolehne odchod praváka Jana Rudovského, který byl klíčovým hráčem pro přesilové hry.

Klub sice v létě přivedl gólové útočníky Račuka, Žálčíka nebo Karpova, nového praváka se mu ale najít nepovedlo.

„Každý tým by měl mít nějaké praváky. Minimálně jednoho útočníka a jednoho beka. Ale když nejsou, tak nejsou. Musíme to tak brát. Jsou horší věci, než nemít praváka,“ myslí si Tomáš Divíšek, který byl v poslední sezoně nejlepším střelcem celé soutěže.

Absence praváka může být znát především v přesilovkách, které byly v minulé sezoně výkladní skříní Prostějova.

„Problémy jsou od toho, aby se řešily. Při generálce v Budějovicích jsme ty přesilovky sehráli dobře. Věřím, že se produktivita v přesilových hrách rozloží na obě dvě lajny,“ přeje si trenér Jestřábů Jiří Vykoukal.

Toho mrzí, že v závěru přípravy Prostějov přestal dávat góly. V Nových Zámcích vyšli jeho svěřenci gólově naprázdno, v Českých Budějovicích Hanáci skórovali jednou.

„Trochu mě zaráží, že i když jsme si vytvářeli šance, dali jsme v posledních dvou zápasech pouze jeden gól. Oba duely sice byly venku, ale tu produktivitu bych čekal lepší. Na druhou stranu, loni jsme v přípravě také nedali moc gólů,“ nepropadá Vykoukal panice.

Jiří Vykoukal.
Jestřábi zahajují sezonu doma. Přijede ambiciózní Vsetín

POTÁHNE PROSTĚJOV STŘELECKY ŽÁLČÍK?

Těšit jej může alespoň produktivita navrátilce Lukáš Žálčíka. Ten přišel zpět do Prostějova po roce stráveném v extraligové Jihlavě a v letní přípravě se stal nejlepším střelcem týmu.

„Je to střelec, doufám, že bude pracovat a potvrdí ten gólový přísun z přípravy i v sou-těžních utkáních. Ale potřebujeme, aby to nepálilo jenom jemu,“ přeje si prostějovský kouč.

I sám Žálčík dobře ví, že na jeho střelecké schopnosti bude tým hodně spoléhat.

„Moje role v týmu bude asi pomáhat hlavně v produktivitě. Ale jsou tam i další zkušení hráči. Myslím, že je tady dostatek hráčů jak do dravosti, tak do zkušenosti,“ prohlásil po svém příchodu sedmadvacetiletý rodák ze Šumperku.

Dalšími posilami do útoku jsou pak Marek Račuk, který přišel ze Slavie, a také Tomáš Karpov, jenž má za sebou pětileté působení v anglické hokejové lize. Devětadvacetiletý Karpov by rád navázal na spolupráci s Lukášem Luňákem, se kterým se před sedmi lety potkal ve Spartě.

„Dokážeme si vyhovět a je pravda, že spolu velmi dobře vycházíme i mimo led. Doufám, že ta spolupráce po sedmi letech bude fungovat celou sezonu,“ řekl po svém příchodu pro klubový web Karpov.

Klíčové pro ofenzivu Hanáků pak bude také setrvání dvou velezkušených Tomášů – Nouzy a Divíška, kteří loni připravovali góly jak pro sebe, tak i pro spoluhráče.

„Loňská sezona byla vynikající. Začátek byl těžký, chvíli trvalo, než jsme se sehráli a dali se všichni do kupy. Ale pak to byla neskutečná jízda a všichni to tady chceme zažít znovu. Cílem by mělo být zase se posunout o krůček dál,“ myslí si Tomáš Divíšek, kterého nechal trenér Vykoukal před posledním utkáním přípravy odpočívat. V sobotu proti Vsetínu už ale Jestřábi nastoupí v plné síle.

První bitva o Hanou? Za necelé 2 týdny Ozdobou Chance ligy bude pochopitelně opět také hanácké derby mezi Zubry a Jestřáby. Historická bilance mezi oběma soupeři od sezony 1973/1974 mluví pro Přerov. Z 88 zápasů se z vítězství radoval 45x, Prostějov zvítězil v 34 případech. Devětkrát zápas skončil čistou remízou. Kdy se na bitvu o Hanou můžeme těšit v tomto ročníku?
5. kolo, středa 19. 9. Prostějov – Přerov 18.00
20. kolo, středa 31. 10. Přerov – Prostějov 18.00
35. kolo, sobota 15. 12. Prostějov – Přerov 17.00
50. kolo, sobota 26. 1. Přerov – Prostějov 17.00