Smutnou zprávu v odpoledních hodinách jako první potvrdil Říhův syn.

„Je to pro nás všechny nepopsatelný šok, že nám odešel tak velký a skvělý člověk a obrovský srdcař,“ uvedl pro web iSport.cz Miloš Říha mladší.

Jeho otec žil na Slovensku, kde byl také nejdříve hospitalizován v Roosveltově nemocnici v Banské Bystrici, odkud byl převezen do IKEM.

„Poslední měsíc byl velký boj, děkuji celé rodině a všem blízkým, kteří byli při nás a snažili se ze všech sil. A tátovi bych chtěl za všechno, co dělal vždy pro ostatní, od srdce poděkovat,“ řekl Říha mladší.

„Chci požádat celé hokejové hnutí, fanoušky a kamarády, aby uctili tátovu památku a vzpomínali na něj jen v tom nejlepším,“ dodal.

Miloš Říha v přerovské Meo Areně na zápase Chance ligy mezi domácími Zubry a pražskou Slavií v únoru 2020
Rázný, rovný chlap a přerovský patriot, vzpomínají na Říhu osobnosti

Petr Dočkal: Jsem z toho v šoku

Jeden z nejslavnějších přerovských rodáků vedl v posledních dvou sezonách reprezentační tým, v minulosti stál na lavičce klubů KHL Slovanu Bratislava, Avangardu Omsk, Atlantu Mytisči a zejména Spartaku Moskva. Jeho trenérská kariéra je neodmyslitelně spjata také s Pardubicemi.

Miloš Říha
Reprezentace je sen každého trenéra, říká přerovský Miloš Říha

Vzpomínat na velkou osobnost tuzemského hokeje budou také v Přerově, kam se Říha vypravil i se synem na začátku července coby čestný host benefičního fotbalového utkání v Kozlovicích.

„Tam jsem se s ním viděl naposledy. Mluvili jsme spolu a už bylo vidět, že není v dobré kondici,“ řekl Deníku Petr Dočkal, který si s Milošem Říhou v přerovském dresu zahrál i v jednom útoku.

„Jsem z toho v šoku. Nečekal jsem to. Vzpomínám na něj jen v nejlepším, je to jedna z největších osobností přerovského sportu,“ zmínil bývalý přerovský útočník a později úspěšný trenér Zubrů.

„Znal jsem Miloše jako spoluhráče i jako trenéra. Pro český hokej mohl udělat ještě spoustu dobrých věcí, je nedoceněnou osobností,“ dodal Petr Dočkal.

Miloš Říha na vyhlašování Nejúspěšnějšího sportovce Přerova za rok 2018
Miloš Říha: V Přerově je cítit sebedůvěra a hrdost, to se mi líbí

"Vždycky se těším do Přerova"

Se zástupci přerovského klubu a fanoušky se Miloš Říha potkal také v rámci předsezonní akce prvoligových Zubrů na konci června.

„Vždycky se těším do Přerova. Na hokej, mezi lidi. Máme společné zájmy, pravidelně se scházíme. Pro fanoušky a přerovský hokej je to důležité, odezvu fanoušků klub potřebuje. Je to v pohodě, pivovar k hokeji patří, což tady jde vidět,“ řekl tehdy Říha Deníku.

Miloš Říha.
Odchod do Kazachstánu? Negativní reklama od novinářů, říká Říha

Svou kariéru hlavního trenéra započal právě na lavičce Přerova v sezoně 1994/1995. U řeky Bečvy strávil dvě sezony a tým dokonce dovedl až do baráže o extraligu.

„V první sezoně ještě Miloš Říha i hrál, ve druhé trénoval. Od začátku vypadal, že dobře ví, co dělá. Byl autoritou. Zdálo se, že to v sobě má od začátku. Byl impulzivní i jako hráč,“ vzpomínala na kouče bývalý extraligový forvard a další přerovská legenda Karel Plášek starší.

Česání chmele pro nové pivo se účastnil i hokejový trenér Miloš Říha.
VIDEO: Zubr představil nové pivo na chmelnici, česal i Miloš Říha

bývalý gólman Pardubic Dušan Salfický

„Osobně jsem touto zprávou zdrcen. Miloš Říha patřil mezi trenéry, kteří se výrazně podepsali pod moji kariérou
a něco jsme spolu zažili jak v české extralize, tak v ruské superlize. Odešel jeden z velkých hokejových trenérů. Chtěl bych vyjádřit celé rodině a přátelům Miloše Říhy upřímnou soustrast.“

Jaroslav Kudrna, bývalý hráč Pardubic

„Jako mladí hráči jsme dostali pod ním šanci. Soustředění, která jsem s ním zažil, byla dost náročná. Tvrdá příprava nám něco dala, proto na něj budu vzpomínat jen v dobrém. Je to šok takhle brzo opustit své blízké a hokejovou scénu. Ještě loni trénoval, šampionát se celkem podařil. Je to nepříjemná zpráva pro všechny hokejové fanoušky a hlavně pro jeho rodinu. V Rusku měl podobnou pověst jako u nás. Udělal si tam jméno, byl uznávaným trenérem.“