Hostům nebyla v utkání uznána regulérní branka, kdy byl údajně trefen domácí gólman do masky. Štěstíčko opět Zubrům nepřálo a utkání tak skončilo 4:2 ve prospěch Uničova.

Hlavní sudí Smeták už poslal v čase 59.56 hráče do šaten, protože se jak na ledě, tak i v hledišti, strhla šarvátka a ledová plocha byla zasypána odpadky. Poslední čtyři sekundy se už nehrály, jen se nechal doběhnout čas.

Obrovská smůla, která Zubry provázela prakticky celou sezonu a kterou měli i ve čtvrtečním utkání, se jim nevyhnula ani v rozhodujícím zápase o postup do čtvrtfinále. Přerovské družstvo si ale zaslouží pochvalu. Bojovalo a prakticky celý zápas bylo lepší.

V první třetině neuznaným regulérním gólem a zvláště v poslední třetině, která byla jediná trochu vyrovnanější, se proti nim postavil i nejslabší článek zápasu – rozhodčí Smeták, který v ní viděl jen fauly Zubrů, a ty domácí v klidu přehlížel. Přitom v závěrečné dvacetiminutovce Uničov dvěma tvrdými zákroky zranil Faltýnka a Koláře, kterým museli na střídačku pomoci spoluhráči.

Střetnutí začali aktivně Zubři. Několika jedovatými střelami prověřili Tihláře a dlouho soupeřům nic nedovolili. K úvodní střele se Uničov dopracoval až v šesté minutě a první vážnější akci měl o chvíli později, kdy Sedlář vyjel příliš daleko za branku a po nepřesné rozehrávce domácí stříleli z dálky na prázdnou klec, kterou ale netrefili.

Co se jim nepodařilo teď, se povedlo v osmé minutě. Sedlář střelu Pekra vyrazil, ale Pavlas už dorážel do prázdné brány – 1:0. Poté bylo dlouho na ledě jediné družstvo, to přerovské. Minutu po gólu odešel na trestnou lavici zpytovat svědomí Diviš a Přerov si ve svém útočném pásmu otevřel střelnici.

Už deset sekund po vyloučení vstřelili Zubři regulérní branku. První pokus Tihlář vyrazil, ale Martinákova dorážka už skončila v síti. Hlavní rozhodčí Smeták však rozpažil ruce pravděpodobně s tím, že první střela údajně trefila Tihláře do masky. Stav se tedy nezměnil, ale Meo pokračovalo v tlaku.

Za dalších deset sekund měli domácí vrchní část své branky zcela volnou, protože Tihlář byl u ledu, ale Kolářovu střelu dokázali uničovští vyrazit těsně nad klec. Nápor Zubrů pokračoval ještě v následujících pěti minutách, všechny střely ale brankář zlikvidoval.

Převaha Přerova byla přerušena jejich oslabením v půli 15. minuty. Domácí se o ni sice po minutě připravili svým faulem, během ní ale měli Zubři jednou štěstí, když Komínek trefil pravou tyč Sedlářovy svatyně.

To byl jediný výraznější moment uničovského útoku od vstřelené branky až do konce první třetiny. Na střely to po dvaceti minutách bylo 7:19. Na straně hostů však svítila na místě počtu vstřelených branek stále nula.

I po příchodu z kabin si Zubři udržovali herní převahu až do 35. minuty. Už po půl minutě druhé třetiny mohl vyrovnat Faltýnek, který zakončoval přečíslení dvou na jednoho, ale ani tentokrát nebylo Přerovu souzeno skórovat. Domácí už chvílemi začínali s lokálními protiútoky. Kromě přečíslení dvou na jednoho ve 31. minutě, kdy při zakončení netrefili branku, nebyly příliš nebezpečné.

Zaslouženého vyrovnání se Meo dočkalo ve 34. minutě. V tu chvíli hrálo osmnáct sekund přesilovku, když si Sršeň odpykával trest za napadení. Prudká střela Paly od modré čáry a následná dorážka Martináka si cestu do sítě ještě nenašly, hned z další přihrávky Faltýnka střílel Sprušil a Tihlářem vyražený puk poslal do odkryté branky Martinák – 1:1.

Teprve poté byla aktivita hostů přerušena oslabením. Přesilovka domácích byla nebezpečná a během ní hodně snížili rozdíl v počtu střel, který i ve druhé třetině vyzníval do té chvíle jednoznačně pro Zubry. Ti oslabení přesto přežili. Několik desítek sekund po jeho skončení se však Uničov znovu ujal vedení. Po akci Sršně a střele Pavlase dorážel Luňák – 2:1.

Inkasovaná branka sebevědomím Zubrů neotřásla a v půli 39. minutě mohlo být vyrovnáno – Sprušil však trefil jen levou tyč. Přesně minutu poté se dostal do trháku Hanák, ale ani on nebyl úspěšný.

Pouze v poslední třetině se střílelo na obě branky rovnoměrně. Zubři to zkoušeli ze všech možných pozic, domácí nejčastěji od modré čáry nebo z kruhů. Hned v úvodu třetího dějství se sudí Smeták s klidem díval na hrubý faul domácích na Faltýnka, přičemž jeho píšťalka zůstala němá.

O čtyři minuty později, když byl naražen na mantinel Hanák, se už vylučovalo. K překvapení všech ale putoval na trestnou lavici Hanák za filmování. Obrovskou šanci neproměnil Přerov v 52. minutě. Akci dvou na jednoho zakončoval Matějka, trefil ale jen Tihláře. V závěru téže minuty se Zubři přeci jen dočkali – po Vlčkově přihrávce pálil Martinák, vyraženou střelu dojel a doklepl do sítě – 2:2.

V 55. minutě vyloučil Smeták dalšího přerovského hráče. Meo bojovalo, a tak se Vlček vrátil do hry až po uplynutí celých dvou minut. V polovině 59. minuty ale přišla pohroma. Molotovu střelu od modré čáry Sedlář neudržel a dorážející Komínek vstřelil vítězný gól Uničova – 3:2. Na začátku poslední minuty se po znovu neodpískaném faulu na Koláře, dostali domácí do ještě jednoho přečíslení dvou na jednoho, mířili ale nad.

Čtyřiadvacet sekund před koncem se Zubři pokusili o power-play, během níž mohli vyrovnat. Skvěle najetý Goiš, který měl před sebou velkou část branky prázdnou, ale puk netrefil a z následného protiútoku poslal definitivně domácí do čtvrtfinále play-off střelou do prázdné branky Handl. Do konce zápasu už chyběly v tu chvíli jen čtyři sekundy.

Na ledě i v hledišti se strhla v tu chvíli šarvátka a na ledové ploše se objevily odpadky. Když těch na ledě stále přibývalo a ani hráčům už se k buly příliš nechtělo, poslal je rozhodčí Smeták do šatny a nechal doběhnout čas.

HC Uničov – HC ZUBR Přerov 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Branky: 8. Pavlas (Pekr), 38. Luňák (Pavlas, Sršeň), 59. Komínek (Molota), 60. Handl – 34. Martinák (Sprušil, Faltýnek), 52. Martinák (Vlček).

Vyloučení: 7:8, navíc Pekr (Uničov) trest do konce utkání, Handl (Uničov) trest do konce utkání, Sršeň (Uničov) trest do konce utkání – Kočara (Přerov) trest do konce utkání, Kolář (Přerov) trest do konce utkání, Martinák (Přerov) trest do konce utkání. Využití: 0:1, střely: 37:51, buly: 47:29, diváci: 856.

HC Uničov: Tihlář, (Jedlička) – Pavlas, Heča, M. Rajnoha, Bahula, Žákovčík, Šindler, – Pekr, Komínek, Ševčík, – Frieb, Sršeň, K. Rajnoha, – Čada, Diviš, Bařica, – Pur, Handl, Luňák.

HC ZUBR Přerov: Sedlář, (Krejčí) – Pala, Faltýnek, Vlček, Kubala, Novák, Ryšánek, Prinke – Kolář, Kočara, Hanák, Matějka, Staša, Goiš, Kupec, Menšík, Kohút.

Zubři dali do zápasu opravdu vše a byli lepším týmem. Velká smůla v závěrech čtvrtečního a sobotního zápasu způsobila, že do čtvrtfinále postoupilo družstvo, které nebylo lepší, ale šťastnější. Zubři se loučí se sezonou se vztyčenými hlavami a za předvedený výkon se rozhodně nemusí stydět.

KAREL PETR, IVO RAISKUB